'Rezultati pokazuju da u više zemalja članica EU-a policija češće zaustavlja pripadnike manjina nego pripadnike većinskog stanovništva', rekao je direktor FRA-e Morten Kjaerum u priopćenju.
Pročitajte i ovo
Razgovori u Banskim dvorima
Andrej Plenković: Vlada povećava financiranje projekata hrvatske manjine u Srbiji
Ogradili se sporne fotografije
Gvardijani Bosne Srebrene poručilii: ''Pozivamo političare iz svih stranaka da nas ne uvlače u svoje manipulacije''
'Diskriminatorno profiliranje ima negativan društveni učinak jer može uništiti povjerenje manjina u policiju i u načelo ravnopravnosti', dodao je. FRA je objavio još jedno izvješće, vodič za suzbijanje diskriminatornog profiliranja.
Diskriminatorno etničko profiliranje
'Kada se odluka o zaustavljanju neke osobe temelji isključivo ili uglavnom na rasnoj, etničkoj i vjerskoj pripadnosti te osobe, to je diskriminatorno etničko profiliranje', dodaje FRA. FRA je anketirala 23.500 pripadnika etničkih manjina i potomaka useljenika i usporedila rezultate dobivene u deset zemalja EU-a.
U Grčkoj je policija u zadnjih 12 mjeseci kontrolirala 56 posto Roma i 23 posto ukupnog stanovništva. U Španjolskoj, 42 posto stanovnika zemalja Magreba i 12 posto ukupnog stanovništva.
>> Većina seksualnih manjina i dalje izložena diskriminaciji i nasilju
Od 27 zemalja EU-a, samo Velika Britanija prikuplja i sustavno objavljuje podatke o uhićenjima, među kojima i podatke o etničkoj pripadnosti uhićenika, napominje FRA. (Hina)