Svečano obilježavanje tog prijama odvijalo se iza zatvorenih vrata u sjedištu suda u Den Haagu, a palestinski ministar vanjskih poslova Rijad al-Malki dobio je simbolični primjerak Rimskog statuta.
Pročitajte i ovo
Deportacije
Izrael usvojio još jedan sporni zakon: "Ovo je protiv naših temeljnih vrijednosti"
"oslobodite se"
Netanyahu ponovno prijeti Libanoncima: "Očekuje vas razaranje i patnja ako..."
Prijam Palestine predstavlja još jedan korak u diplomatskoj i sudskoj konfrontaciji koju je 2014. pokrenula palestinska samouprava. To je i korak nesigurnih posljedica.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu i drugi izraelski čelnici daleko su od toga da se jednog dana pojave pred sudom u Den Haagu, kako se čini.
Palestina podnosi tužbu protiv Izraela
Iziritirani desetljećima uzaludnih pregovora bez perspektive da uskoro dožive rađanje države kojoj već dugo teže, Palestinci su odlučili internacionalizirati svoj problem.
Krajem 2014. odlučili su pristupiti ICC-u čiji je posao goniti počinitelje genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, nakon što je Vijeće sigurnosti UN-a odbacilo nacrt rezolucije kojom se prekida izraelska okupacija za tri godine.
Istodobno dok je tražio prijam u ICC, palestinski predsjednik Mahmud Abas poslao je sudu dokument kojim se dopušta tužiteljici ICC-a Fatui Bensudi da istraži navodno počinjene zločine na palestinskom teritoriju nakon 13. lipnja 2014. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook