Prošlotjedni susret Pahora s Jadrankom Kosor, na kojemu se umjesto o arbitražnom sporazumu i pravu Slovenije na izlaz na otvoreno govorilo o hrvatskoj kontroli zračnog prometa nad slovenskim teritorijem, a po tvrdnjama medija navodno i o osnivanju zajedničkih veleposlanstava, dokazuje kako je 'hrvatska politika maštovita, a slovenska naivna', poručila je u priopćenju nakon sjednice svog odbora za vanjsku politiku Slovenska demokratska stranka (SDS). Tu najjaču slovensku oporbenu stranku vodi bivši predsjednik vlade Janez Janša, a predsjednik njezina odbora za vanjsku politiku je Dimitrij Rupel, dugogodišnji slovenski ministar vanjskih poslova.
Pročitajte i ovo
Šest osoba ozlijeđeno
Slovenska policija o brutalnom napadu na Hrvate na skijalištu: "Došli smo za 30 minuta, tučnjava je bila završena"
"kratak, ali moćan"
Potres u susjedstvu, osjetio se i u Hrvatskoj: "Zgrada se tresla"
>> Pahor odbija kritike i ističe da ne želi 'ovisiti o radikalima'
Inicijative o osnivanju zajedničke kontrole zračnog prostora i koordinaciji diplomatskih službi za SDS su 'potpuno pogrešni poticaji', koje je predsjednica hrvatske vlade po ocjeni Janšine stranke naprtila na leđa sadašnjem predsjedniku slovenske vlade.
Pahorova vlada doživjela je jasan neuspjeh u pokušaju da u zajedničku europsku diplomatsku službu uvrsti svoje kandidate, a taj se neuspjeh sada 'nikako ne može kompenzirati nekakvom slovensko-hrvatskom diplomacijom', tvrdi se u priopćenju.
Slovenija podlegla domišljatoj vanjskoj politici koju vodi Kosor
Rupel ocjenjuje da je Pahorova vlada Sloveniju na 'naivan' način 'podredila Hrvatskoj', dok je sama podlegla 'domišljatoj i inicijativnoj' vanjskoj politici koju prema Sloveniji vodi 'voditeljica HDZ-a' Jadranka Kosor.
Izložen kritikama koje su se pojavile u javnosti, Pahor je početkom tjedna izjavio da je u Lovranu na susretu s Jadrankom Kosor samo pristao na prijedlog hrvatske premijerke da se putem povjerenstva razmotri mogućnost osnivanja zajedničkog nadzora zračnog prostora, te da će konačnu odluku o tome donijeti slovenska tijela.
Medijska nagađanja o osnivanju zajedničkih veleposlanstava s Hrvatskom Pahor je zanijekao, rekavši da je možda pogrešno shvaćen njegov prijedlog da se dogovorom čelnika u susjedstvu riješe sva sukcesijska pitanja, pa i ona vezana uz nasljeđivanje još nepodijeljenih nekretnina nekadašnje SFRJ u inozemstvu u kojima su djelovale nekadašnje jugoslavenske diplomatsko-konzularne misije. (Hina)