Konzervativna stranka je u petak izabrala Annegret Kramp-Karrenbauer da zamijeni Merkel na njezinu čelu učinivši je tako čelnim kandidatom za sljedeću kancelarku Njemačke, najvećeg europskog gospodarstva.
Pročitajte i ovo
nakon šokantnih napada
Njemačka uvodi privremene kontrole na svim granicama
Traže efektivne mjere
Nesuglasice oko izbjeglica u Njemačkoj ne posustaju
Ipak, tijesna pobjeda nad konzervativnijim Friedrichom Merzom pokazala je podjele u najvećoj njemačkoj stranci koje Kramp-Karrenbauer mora nastojati prevladati prije glasovanja za Europski parlament i izbora u četiri savezne njemačke države 2019. Jedna od najvećih podjela je oko migrantske politike.
"Želim sazvati 'radnu raspravu' o migraciji i sigurnosti sa stručnjacima i kritičarima migrantskih i izbjegličkih politika kako bi se radilo na konkretnim poboljšanjima", rekla je Kramp-Karrenbauer tjedniku Bild am Sonntag.
"Naš će se program za europske izbore temeljiti na tim rezultatima". Merkelin pristup otvorenih vrata 2015. urušio je njezinu popularnost i doveo do gubitaka na regionalnim izborima izazvavši njezinu odluku u listopadu da se odrekne dužnosti stranačkog čelnika. Ona namjerava nastaviti dužnost kancelarke sve do narednih saveznih izbora 2021.
Glasujući za Kramp-Karrenbauer CDU se odlučio za kontinuitet, ali je nova čelnica rekla njemačkoj javnoj televiziji kako to ne isključuje neke promjene.
"Stojite na ramenima svojega prethodnika. Što je dobro nastavlja se a tamo gdje ima prostora da se stvari promijene, mi ćemo napraviti promjene", rekla je televiziji ARD.
''Migranti s kriminalnim dosjeom ne mogu ostati''
Mada je Kramp-Karrenbauer bila manje kritična prema Merkelinoj migrantskoj politici nego njezini suparnici u natjecanju za mjesto čelnika stranke, ona je ipak govorila da migranti moraju učiti njemački a da oni s kriminalnim dosjeima ne mogu ostati. Naglasila je kako CDU ne smije predugo razmišljati o tom pitanju koje mu nanosi štetu.
Jedan od njezinih glavnih zadataka na izborima u tri istočne savezne države bit će vratiti birače koji su se okrenuli populističkoj Alternativi za Njemačku (AfD) koji je iskoristio strahove od masovne imigracije.
Ušavši u parlamente svih 16 saveznih država i s popularnošću od oko 14 posto AfD je glavna oporba u saveznom parlamentu Merkelinoj velikoj koaliciji koju čine CDU, njegov konzervativni bavarski saveznik CSU i socijaldemokrati (SPD).
Istraživanje javnoga mišljenja Emnid pokazalo je popularnost konzervativnog bloka od 29 posto, što je za 1 postotni bod više nego prošli tjedan ali niže nego 32.9 posto na prošlogodišnjim izborima što je već tada bio njihov najniži rezultat od 1949. SPD se srozao na 15 posto s 20.5 posto na izborima.
Bivši SPD-ov kancelar Gerhard Shroeder je rekao listu Handelsblattu da je CDU pogrešno odabrao.
"Merz je davao izgleda da se dvije glavne stranke udalje jedna od druge čime bi frakcije na ljevici i desnici oslabile. To nije važno samo za CDU i SPD nego za cijelu Njemačku", rekao je on. (Hina)