Tužiteljstvo BiH prikupilo je dokaze o nezakonitom izdavanju iskaznica Obavještajno-sigurnosne agencije te zemlje (OSA) pa je u ponedjeljak pozvalo sve osobe koje posjeduju takve isprave da to prijave kako ne bi bili podvrgnuti kaznenom progonu.
Državno tužiteljstvo potvrdilo je u priopćenju dostavljenom medijima kako postoje dokazi da su službene i tzv. počasne iskaznice OSA-e izdavane osobama koje na to nemaju pravo.
Pročitajte i ovo
Bivša voditeljica računovodstva
Punica Luke Modrića svjedočila na suđenju Mamićima: Tvrdi da se ničega ne sjeća
"Pozivaju se svi građani koji nisu aktivni ili umirovljeni zaposlenici ove agencije da posjedovanje takvih iskaznica prijave Tužiteljstvu BiH najkasnije do 5. veljače kako bi izbjegli kazneni progon", stoji u priopćenju glavnog državnog tužitelja Milanka Kajganića. Iz njegova sadržaja razvidno je kako se skandali vezani za obavještajnu agenciju BiH nastavljaju nizati nakon što je s mjesta njezina ravnatelja u veljači prošle godine smijenjen Osman Memhedagić koji je na tu dužnost dospio kao osoba od posebnog povjerenja čelnika Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića.
Pitanje o tome kako i kome su izdavane iskaznice OSA-e otvoreno je nakon navoda da je jednu takvu imao i zastupnik SDA u parlamentu Federacije BiH Salko Zildžić, kojega je policija u rujnu prošle godine uhitila pri ulasku u Srbiju pronašavši kod njega oružje koje nije
Pročitajte i ovo
Jedan dječak hospitaliziran
Objavljena analiza hrane u Splitu nakon koje je pozlilo učenicima: Evo što su stručnjaci utvrdili
prijavio.
Tvrdnje da je Zildžić imao počasnu iskaznicu OSA-e na koju pravo imaju samo umirovljeni pripadnici službe pojavile su se na društvenim mrežama, uz nagađanja kako je to dokaz da je Mehmedagić od državne obavještajne agencije pravio stranačku službu.
Te je tvrdnje u Memhedagićevo ime zanijekao njegov odvjetnik Alen Nakić koji je izjavio kako su takvi navodi "apsolutno neutemeljeni", no ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić ipak je zatražio da sve policije agencije u zemlji provedu reviziju postupka izdavanja službenih iskaznica i utvrde je li u tome bilo nezakonitosti.
Pročitajte i ovo
Upali na sjednicu
VIDEO Obitelji talaca Hamasa sve očajnije: "Željela bih da se barem jedno od troje vrati živo"
Istragu je nakon toga otvorilo i Tužiteljstvo BiH, a Mehmedagić je u prosincu prošle godine uhićen zajedno s tadašnjim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcom pod sumnjom da su koristeći kapacitete OSA-e nezakonito prisluškivali druge suce i tužitelje.
Obojica su i dalje u pritvoru u zatvoru maksimalne sigurnosti kod Sarajeva, a istraga protiv njih još uvijek traje.