Lajčak je u petak nametnuo izmjene Zakona o Vijeću ministara BiH kojima se omogućava da državna vlada djeluje kada je na sjednici većina ministara a odluke se mogu donositi prostom većinom glasova.
Pročitajte i ovo
Nestabilnosti
Kurti: "Ekspanzionizam Srbije i Rusije je prijetnja Balkanu"
poznat policiji
Užas u Mostaru: Muškarac pucao u partnericu, preminula je u bolnici
Lajčak je zatražio od Parlamenta BiH da sam do 1. prosinca izmjeni svoj poslovnik o radu i na sličan način definira pravila održavanja sjednica i donošenja zakona.
Banjalučke Nezavisne novine u subotu na naslovnici prenose ocjenu kako su Lajčakove mjere zapravo reducirale entitetsko glasovanje što je značajan udarac za Republiku Srpsku.
Entitetsko glasovanje je mehanizam koji je do sada osiguravao da se sve odluke na državnoj razini u praksi mogu donositi samo ukoliko o tome postoji puni konsenzus što je uglavnom bio razlog za blokiranje rada Vijeća ministara i Parlamenta.
"Ove će odluke omogućiti da vlada može funkcionirati i u postojećem, klimavom političkom okruženju", pojasnio je Lajčak.
Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je kako su te mjere neprihvatljive za vlasti bosanskih Srba.
"To je neustavno i mi ćemo pokrenuti pitanje ustavnosti", kazao je Dodik novinarima u Banjoj Luci.
On je potvrdio kako je unaprijed bio informiran o mjerama koje Lajčak kani poduzeti kao i da je uz posredovanje nekih veleposlanika pokušao spriječiti njihovo nametanje no bez uspjeha.
Ne krijući svoju ogorčenost Dodik je kazao kako on i njegova vlada neće dopustiti "nikakvim birokratima... pa taman i da je riječ o Visokom predstavniku, da derogiraju ustavni poredak".
"Poručujem da je pretjerao i da to ne može imati našu podršku", kazao je Dodik uputivši tako izravni izazov Lajčaku.
Dodikova je ocjena kako su Lajčakove mjere zapravo "dodvoravanje političkim krugovima u Sarajevu".
Predsjednik bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić izjavio je pak kako su Lajčakovi potezi pozitivni jer će pridonijeti boljem radu Vijeća ministara i Parlamenta BiH.
"Očekujem da ovo bude početak mjera u dosljednoj provedbi Daytonskog sporazuma", izjavio je Tihić za Oslobođenje dodajući kako se u budućnosti valja nadati dodatnom jačanju institucija na razini države BiH a posebice javnih korporacija.
"Te javne korporacije trebale su biti stup ekonomskog razvitka BiH a ne da Dodik pravi zajednička javna poduzeća sa Srbijom", kazao je Tihić.
Predsjednik HDZ 1990. Božo Ljubić iskazao je apsolutnu potporu svoje stranke Lajčakovim mjerama.
"Ako se blokade nastave, apsolutno podržavamo Visokog predstavnika da iskoristi sve instrumente kako bi se institucije BiH učinile funkcionalnijim", kazao je Ljubić kako ga citira Dnevni avaz.
Iako će službeno očitovanje HDZ BiH uslijediti tek početkom narednog tjedna, sličnu potporu Lajčakovim mjerama već je iskazao glasnogovornika te stranke Mišo Relota.