Fidela je prije četiri dana zamijenio njegov brat Raul, a ministar vanjskih poslova te komunističke otočne zemlje rekao je nakon potpisivanja dokumenata u UN-ovu sjedištu u New Yorku da službena Havana i dalje ima iste rezerve kao i u Fidelovo doba, ali da će ih sada moći i službeno zabilježiti.
Pročitajte i ovo
pala mreža
VIDEO Cijela država ponovno u mraku! Milijuni ljudi bez struje
Previranja u Južnoj Koreji
Parlament pokreće opoziv: "Nacija je izbjegla metak, ali je predsjednik možda sam sebi pucao u nogu"
Ministar Felipe Perez Roque potpisao je Međunarodnu povelju o građanskim i političkim pravima i Međunarodnu povelju o gospodarskim, socijalnim i kulturnim pravima. Oba su ta sporazuma stupila na snagu 1976. u jeku Hladnoga rata.
Perez Roque 10. prosinca objavio je da Kuba kani pristupiti tim sporazumima. Dodao je i da će se početkom 2009. Kuba otvoriti i prema redovitom nadzoru koji provodi nedavno utemeljeno UN-ovo vijeće za ljudska prava.
Kuba je ranije odbijala posjete posebnoga izaslanika kojega je imenovalo tijelo koje je prethodilo novome vijeću, UN-ovo povjerenstvo za ljudska prava, jer njime, tvrdila je Havana u obrazloženju, manipuliraju Sjedinjene Države.
U lipnju je to vijeće kojemu je sjedište u Ženevi skinulo Kubu s popisa zemalja u kojima su ljudska prava posebno ugrožena, a taj su potez kritizirali SAD i Kanada.
U priopćenju ministra Pereza Roquea kaže se da je odluka o potpisivanju 'donesena sada kad je selektivan i nepravedan odnos prema Kubi koji nameće okrutna sila i ucjena Sjedinjenih Država... očito poražen'.