Poruska odcijepljena regija Pridnjestrovlje mogla bi organizirati referendum kojim bi se tražilo pripajanje Rusiji, i to na najavljenom Kongresu zastupnika Pridnjestrovlja planiranom za 28. veljače, navodi Institut za proučavanje rata (ISW).
Izlika za takav poziv bila bi navodna potreba zaštite ruskih građana i sunarodnjaka u Pridnjestrovlju od prijetnji iz Moldavije ili NATO-a ili oboje.
Ruski predsjednik Vladimir Putin mogao bi, u najgoroj situaciji, proglasiti aneksiju Pridnjestrovlja tijekom svog planiranog obraćanja ruskoj Saveznoj skupštini 29. veljače, iako se to čini malo vjerojatnim, navodi ISW. Vjerojatnije je da će Putin pozdraviti svaku akciju koju poduzme Pridnjestrovski kongres zastupnika.
Moldavija je bivša sovjetska država smještena između Rumunjske i Ukrajine i broji oko 2,6 milijuna stanovnika. Parlament Moldavije ima prozapadnu većinu, a prozapadna predsjednica Moldavije Maia Sandu teži pristupanju Moldavije Europskoj uniji.
Njezina je vlada unaprijedila odnos s EU-om otkako je preuzela dužnost 2020., a čelnici EU-a dodijelili su Moldaviji status kandidata u lipnju 2022.
Pridnjestrovlje je proruska odcijepljena regija u istočnoj Moldaviji s oko 470.000 stanovnika koja je 1990. godine protuzakonito proglasila neovisnost od Moldavske Sovjetske Socijalističke Republike.
Niti jedna članica Ujedinjenih naroda (UN) ne priznaje njezin suverenitet, a UN tu regiju smatra dijelom Moldavije.
Kremlj je povijesno dominirao geopolitičkom orijentacijom Moldavije preko proruskih političkih pristalica u moldavskoj vladi. Moskva bi također mogla iskoristiti Pridnjestrovlje kao mjesto s kojeg može izvoditi operacije hibridnog rata protiv Moldavije, Ukrajine i NATO-a.
U konačnici, kako navodi ISW, Kremlj bi mogao pokušati preko Pridnjestrovlja destabilizirati Moldaviju kako bi se stvorila kriza na jugoistočnom krilu NATO-a.