Kamala Harris i Donald Trump ulaze u posljednji tjedan najdramatičnije i najpolariziranije utrke za Bijelu kuću u suvremenoj povijesti.
Unatoč nizu jedinstvenih i povijesnih prevrata na ovim američkim predsjedničkim izborima, predizborne ankete pokazuju da demokratska potpredsjednica i bivši republikanski predsjednik uživaju podjednaku podršku uoči izbora 5. studenoga.
Dvoje suparnika u neizvjesnoj utrci će se usredotočiti na sedam ključnih saveznih država, gdje bi svega nekoliko tisuća birača moglo odlučiti tko će upravljati svjetskom supersilom.
"Izgleda kao bacanje novčića", rekao je profesor politologije na čikaškom sveučilištu John Mark Hansen za AFP.
Duboko podijeljene Sjedinjene Američke Države će u oba slučaja ispisati povijest: bilo biranjem prve predsjednice ili osuđenog prijestupnika.
Izbor odražava bitno različite vizije koje nude Harris, prva crna potpredsjednica i milijarder Trump.
Od radosti do fašista
Harris se najprije usredotočila na poruke radosti i pozitive nakon što je neočekivano zamijenila predsjednika Joe Bidena na glasačkom listiću u srpnju, no otada se preusmjerila na Trumpa kao "fašista" koji ugrožava demokraciju i ženska reproduktivna prava.
"Ovo je krucijalno razdoblje u povijesti", rekla je Kimberly Whittaker, pobornica Kamale Harris na njenom predizbornom skupu u Michiganu.
Očekuje se da će Trump odbaciti rezultate u slučaju da ponovo izgubi, što je izazva strah od kaosa i nasilja u već napetom i duboko polariziranom SAD-u.
Republikanac je intenzivirao svoju ekstremnu retoriku, a njegov desničarski bazen birača dodatno je mobiliziran činjenicom da je Trump tijekom ljeta preživio dva pokušaja atentata.
Trump je opisivao migrante kao životinje te se obvezao osnovati kampove za masovnu deportaciju i prijetio da će gušiti oporbu u zemlji, nazivajući je "unutrašnjim neprijateljom".
"Vjerojatno ću glasati za Trumpa", rekao je Drew Roby, 21-godišnji student javnog zdravstva iz Arizone.
"Iskreno, bilo je bolje kada je on bio predsjednik".
Sedam država
U središtu utrke je sedam ključnih saveznih država, takozvanih "swing states": Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Sjeverna Karolina, Wisconsin i Pennsylvania.
Najtješnja američka predsjednička utrka u nekoliko desetljeća ovisi o tome tko će pridobiti mali broj preostalih neodlučnih birača i tko će uvjeriti svoje pristaše da izađu na izbore.
Po anketama, očekuju se da će u izboru kandidata biti velike razlike u rodnim, dobnim i rasnim skupinama birača.
Oba predizborna stožera će u završnim danima kampanje potrošiti milijune dolara na oglašavanje, a oba također koriste podršku zvijezda.
Bruce Springsteen te Barack i Michelle Obama su podržali Harris, a tehnološki tajkun Elon Musk navija za Trumpa.
No, Harris se možda suočava s generalno gledano većim izazovom.
Njezina kampanja ima "bolji rad na terenu" i više novca, no Trump "vjerojatno i dalje ima koristi" od toga što elektorski sustav pogoduje republikancima, smatra David Karol, koji na sveučilištu Maryland predaje javnu upravu i politiku.
"Veoma je napeto. Nitko nema razloga biti samouvjeren".
Pročitajte i ovo
Važno postrojenje
Otkriće koje je promijenilo Hrvatsku: Nakon 50 godina budućnost je neodređena
Pročitajte i ovo
Golema pljuska
Studenti s invaliditetom strahuju da će morati odustati od studiranja: Odluka Sveučilišta bacila ih je u očaj
Pročitajte i ovo
Izrael izglasao sporni zakon
Oglasio se glavni tajnik UN-a nakon Netanyahuova poteza koji je šokirao svijet: "Posljedice će biti razorne"
Pročitajte i ovo
Interliber stiže!
Padat će rekordi? Malo je još ostalo do jednog od najvažnijih događaja u Hrvatskoj