Obavijesti Video Pretražite Navigacija
vraćaju ih u pravni limb bih

Izvješće Amnesty Internationala teško optužuje Hrvatsku: "Policija napada i pljačka ljude koji bježe od rata"

Ilustracija (Foto: AFP)
Ilustracija (Foto: AFP) Afp
Aktualno Galerija Ilustracija (Foto: AFP) Ilustracija (Foto: AFP) Foto: Afp Migranti u pokušaju ilegalnog prelaska granice u Srbiji (Foto: Carina Srbije) - 2 Migranti u pokušaju ilegalnog prelaska granice u Srbiji (Foto: Carina Srbije) - 2 Foto: Carina Srbije Migranti u pokušaju ilegalnog prelaska granice u Srbiji (Foto: Carina Srbije) - 1 Migranti u pokušaju ilegalnog prelaska granice u Srbiji (Foto: Carina Srbije) - 1 Foto: Carina Srbije +0 Migranti u pokušaju ilegalnog prelaska granice u Srbiji (Foto: Carina Srbije) - 4 Galerija 1/4 >>
Europske vlade sudjeluju u "sustavnim, nezakonitim i često nasilnim" odbijanjima i protjerivanjima tisuća tražitelja azila iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, objavio je Amnesty International u novom izvještaju.

Migranti su protjerani u prljave i nesigurne kampove u Bosni i Hercegovini u blizini hrvatske granice. Trenutno je u nekadašnjim tvornicama u Bihaću i Velikoj Kladuši "zatočeno" 5,5 tisuća migranata koji žive u nehigijenskim uvjetima, bez tople vode, liječničke pomoći i dovoljno hrane, piše ta organizacija sa sjedištem u Londonu.

Pročitajte i ovo Granični prijelaz Uzimao po 200 € Uhićen granični policajac: Pomagao pri ulasku u šengenski prostor, dosjetio se nove metode Granični prijelaz Eagle Pass - 2 kriza u Americi Slijedi li kaos na granici? Konvoj kamiona sve bliže, organizatori najavljuju dolazak tisuće vozila

U izvještaju naslovljenom "Gurnuti do ruba: nasilje i zlostavljanje izbjeglica i migranata na balkanskoj ruti" objašnjava se način na koji europske vlade daju prvenstvo graničnoj kontroli nad poštivanjem međunarodnog prava. Vlade time ne samo da ignoriraju nasilno djelovanje hrvatske policije, nego i financiraju njezine aktivnosti i time hrane sve veću humanitarnu krizu na rubu Europske unije, piše AI.

"Kako bi se shvatilo koji su prioriteti europskih vlada treba se samo pratiti novac. Njihov financijski doprinos humanitarnoj pomoći puno je manji od sredstava koje daju za graničnu sigurnost, što uključuje opremanje hrvatske granične policije i čak i izdvajanja za njihove plaće", istaknuo je Massimo Moratti, direktor istraživanja u europskom uredu organizacije.

"U to vrijeme ljude koji bježe od rata i progona hrvatska policija fizički napada, pljačka i nasilno vraća u pravni limb, ostavljajući ih na milost disfunkcionalnog sustava azila u Bosni i Hercegovini", dodaje se. U BiH se preko Hrvatske vraćaju i migranti ulovljeni u Italiji i Sloveniji, navodi Amnesty.

Mnogi su migranti Amnestyju opisali kako su pretučeni, kako su im dokumenti uništeni, a imovina oduzeta, te kako se čini da je to sustavna i namjerna politika hrvatskih vlasti kako bi se spriječili budući pokušaji ulaska u državu.

Zbog birokratskih prepreka, neadekvatne pravne pomoći i ograničenih kapaciteta vlasti u Bosni i Hercegovini tražitelji azila nemaju šanse za procesiranje u toj državi, pa ih većina nastavlja u druge europske države, piše Amnesty i dodaje kako taj put nije lagan.

"Ranije stižu u EU kroz Grčku i Bugarsku gdje ih tamošnji sustav azila s prijezirom odbija, pa napuštaju EU kako bi nastavili svoje putovanje Balkanom.

Kako bi stigli u Sloveniju i Italiju, gdje počinje šengenski sustav slobode kretanja, moraju proći kroz guste hrvatske šume, preko brzih rijeka te na nekim mjestima i preko aktivnih minskih polja", stoji u priopćenju organizacije koja navodi kako se u prvih 10 mjeseci prošle godine najmanje 12 ljudi utopilo na području zapadnog Balkana, većinom pri prelasku slovensko-hrvatske granice. Deseci drugih poginuli su na druge načine.

Sve češće optužbe o nasilnim zaustavljanjima migranata na granicama primorale su hrvatske vlasti da obeshrabruju javni nadzor nad njihovom migrantskom politikom. Organizacije koje rade na pravima izbjeglica i migranata postale su meta vlasti, tvrdi Amnesty.

Volontere nevladinih organizacija se zlostavlja, drži ih se satima na policiji bez službenih optužbi, te im se prijeti kaznenim progonima. Ministarstvo unutarnjih poslova je čak optužilo neke nevladine organizacije da pomažu ljudima da ilegalno uđu u državu.

Usprkos tim praksama, EU i dalje daje značajna sredstva Hrvatskoj kako bi pojačala graničnu sigurnost. EU također svojevoljno ignorira neuspjehe europskog sustava azila koji stvaraju potrebu za takvim putovanjima migranata.

"Europski čelnici ne mogu više prati svoje ruke od odgovornosti za nastavak kolektivnih izbacivanja i nasilnog vraćanja na balkanskoj ruti koje su rezultat njihove odlučnosti u utvrđivanju granica EU-a, bez obzira na cijenu ljudskog života", zaključio je Moratti. (Hina)

Aktualno Treći čovjek Vatikana osuđen na šest godina zatvora zbog seksualnog zlostavljanja dvojice dječaka Kardinal George Pell (Foto: AFP) Kardinal George Pell (Foto: AFP) Foto: Afp +0 George Pell (Foto: AFP) Svijet Treći čovjek Vatikana osuđen na šest godina zatvora zbog seksualnog zlostavljanja dvojice dječaka 1/2 >>

Aktualno Evo što bismo sve mogli sa 7,5 milijardi kuna za spašavanje Uljanika Dalibor Špadina u dječjem parku (Foto: Dnevnik.hr) Dalibor Špadina u dječjem parku (Foto: Dnevnik.hr) Foto: DNEVNIK.hr Bolnica Sveti Duh (Foto: Dnevnik.hr) Bolnica Sveti Duh (Foto: Dnevnik.hr) Foto: DNEVNIK.hr +0 Informatička učionica (Foto: Dnevnik.hr) Hrvatska Evo što bismo sve mogli sa 7,5 milijardi kuna za spašavanje Uljanika 1/3 >>
 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene