Pogon je navodno proizvod rada isključivo iranskih stručnjaka, a zadaća mu je da Arak, 40-megavatni istraživački reaktor na tešku vodu, opskrbi gorivom. Po pisanju Associated Pressa, Ahmadinedžad je predvodio svečanost otvorenja u Isfahanu. Novi će pogon proizvoditi tablete uranova oksida, goriva za reaktor u Araku završetak kojega se očekuje ove ili iduće godine.
Pročitajte i ovo
Ukupno će ih imati šest
Finska: Odobrena izgradnja dvaju nuklearnih reaktora
'Duboko će požaliti'
'Tko se usuđuje napasti Iran?'
>> Iran kritizira Obamu i poziva SAD da uništi nuklearno oružje
Iran tvrdi da ne kani proizvesti nuklearno oružje, a Zapad od toga strahuje. SAD i saveznici već dugo strahuju da bi Iran mogao potrošeno gorivo preraditi u plutonij za bojne glave.
Reuters javlja da je Ahmadinedžad na otvorenju izjavio kako je Iran već ispitao dva nova tipa centrifuga za obogaćivanje urana, većega kapaciteta nego ovi koji su trenutačno u upotrebi. U govoru o iranskom nuklearnom napretku Ahmadinedžad je rekao, a televizija prenijela, da su nove centrifuge 'kapaciteta nekoliko puta većeg od postojećih' već testirane.
Iran otvoren za razgovore oko nuklearnog programa
Ahmadinedžad je kazao kako je njegova zemlja otvorena za razgovore oko njezina nuklearnog programa koje nude Sjedinjene Države i druge zemlje ukoliko pregovori budu utemeljeni na 'poštivanju' prava Irana. On je kazao kako su raniji pregovori propali zbog zahtjeva Zapada da Iran zaustavi svoj nuklearni program.
Ujedinjeni narodi su zatražili da Iran prekine obogaćivanje urana strahujući da bi to moglo biti upotrijebljeno za proizvodnju nuklearnog oružja. Teheran niječe namjeru da izgradi nuklearno oružje i odbija prekinuti obogaćivanje.
Jedan visoki iranski dužnosnik rekao je da ta zemlja sada ima sedam tisuća centrifuga za obogaćivanje urana. Ta će izjava vjerojatno pojačati zabrinutost zapadnih zemalja koje zbog straha od iranskoga nuklearnog programa zahtijevaju da Teheran prestane obogaćivati uran jer taj postupak može imati i civilnu i vojnu namjenu.