Liga prvaka: Liverpoolu rekord, Rosenborg iznenadio Valenciju

Liverpool je na Anfieldu doslovce pregazio turski Bešiktaš sa 8:0 i tom pobjedom postavio novi rekord u Ligi prvaka. Aktualni europski prvak Milan pobijedio je na gostovanju kod ukrajinskog Šahtara, a Valencia je ponovno izgubila od Rosenborga 2:0 unatoč promjeni trenera.

Liverpool - Bešiktaš 8:0

Prije dva tjedna europski viceprvak u Turskoj je unatoč dobroj igri izgubio 2:1 i ova je utakmica bila posljednja prilika da momčad Rafaela Beniteza ostane u utrci za naslov.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Liga prvaka: Liverpool izbacio Arsenal, Chelsea Fenerbahče Slika nije dostupna Liga prvaka: Fenerbahče pobijedio Chelsea, remi Arsenala i Liverpoola

Prvi i posljednji pogodak postigao je Peter Crouch (19, 89), a titula igrača utakmice definitivno je pripala izraelskom veznjaku Yossiju Benayounu koji je postigao prvi hat-trick u ovoj sezoni Lige prvaka (32, 53, 56). Pogotke su upisali još Steven Gerrard (69) i Ryan Babel (78, 81).

Ovom pobjedom Liverpool je postao novi rekorder u povijesti Lige prvaka. Dosadašnji rekord držao je Juventus koji je 2003. pobijedio Olympiakos 7:0. Prije dva tjedna taj je rezultat protiv češke Slavije ponovio i Arsenal. Najveća golijada ikad bila je 2003. u susretu Monaco - Deportivo (8:3) kada je naš bivši reprezentativac Dado Pršo za monegašku momčad postigao čak 4 pogotka.

Porto - Marseille 2:1

U drugom dvoboju skupine A Porto je na svom Dragao stadionu pobijedio francuski Marseille 2:1 i izbio na čelo skupine.

Pogotke za domaćine postigli su Marokanac Tarik Sektioui (27) i Lisandro Lopez (78), a za goste reprezentativac Senegala Mamadou Niang (47).

Ljestvica Skupine A:

1. Porto 4 2 2 0 5:3 8

2. Marseille 4 2 1 1 5:3 7

3. Liverpool 4 1 1 2 10:4 4

4. Bešiktaš 4 1 0 3 2:12 3

Valencia - Rosenborg 0:2

Ni smjena trenera Quiquea Sancheza Floresa nakon poraza u Norveškoj (2:0) nije pomogla španjolskoj momčadi. Novi trener Nizozemac Ronald Koeman svoju je prvu europsku utakmicu na čelu Valencije izgubio identičnim rezultatom. Norveški prvak  Rosenborg došao je korak do plasmana u drugi krug Lige prvaka. Španjolska se momčad pak, porazom na Mestalli našla na rubu ispadanja.

Oba pogotka za Norvežane postigao je Steffen Iversen (31, 58). To su mu inače, bila i prva dva pogotka u Ligi prvaka u 11 godina, a Rosenborgu tek druga pobjeda ikad iako su na tom natjecanju odigrali 21 utakmicu.

Schalke - Chelsea 0:0

U drugom dvoboju B skupine Schalke i Chelsea su na AufSchalke Areni odigrali bez pogodaka iako je njemačka momčad dominirala svih 90  minuta (15 udaraca u okvir vrata naspram Chelseovih 8).

Vratara Chelsea Petra Čecha u poluvremenu je zamijenio Talijan Carlo Cudicini jer je češki reprezentativac zaradio ozljedu noge.

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić (koji je za domaćina odigrao svih 90 minuta) u 87. je imao najbolju šansu da Schalke dovede u vodstvo, samo nekoliko trenutaka nakon što je zaradio žuti karton. No, lopta se odbila od vratnice i Chelsea je izvukao bod.

Ljestvica Skupine B:

1. Chelsea 4 2 2 0 5:2 8

2. Rosenborg 4 2 1 1 5:3 7

3. Schalke 4 1 1 2 2:3 4

4. Valencia 4 1 0 3 2:6 3

Olympiakos - Real Madrid 0:0

U Skupini C Olympiakos iz Pireja i madridski Real također su odigrali bez pogodaka iako su Madrižani dominirali svih 90 minuta i propustili mnogo prigoda za vodstvo.

U prvom poluvremenu vratnica je dva puta spasila Olympiakos (neprecizni su bili Gabriel Heinze i Ruud van Nistelrooy). Priliku za pogodak imao je i Robinho, no vratar Antonis Nikopolidis bio je na pravom mjestu.

Vratar je Grke spasio i u 68. , te 71. minuti. Oba puta je na gol pucao Nizozemac Wesley Sneijder. Posljednju priliku za Real imao je Sergio Ramos u 89. minuti, no šut glavom bio je neprecizan i lopta je otišla preko vrata.

Lazio - Werder Bremen 2:1

Lazio je u Rimu na Olimpicu pobijedio njemački Werder 2:1. Utakmicu je inače, sudio hrvatski sudac Ivan Bebek.

Oba pogotka postigao je Tomasso Rocchi (57,68). U 56. minuti Bebek je dosudio kazneni udarac za Lazio. Vratar Werdera Tim Wiese obranio je Rocchijev udarac, no lopta se odbila nazad do njega i drugi puta nije pogriješio.

Rezultat je smanjen u samoj završnici, točnije u 88. minuti. Lazijev branič Emilson Cribari u šesnaestercu je srušio Pera Mertesackera i zaradio drugi žuti karton, a Werderu je dosuđen jedanaesterac. Diego je bio precizan s bijele točke, no samo nekoliko minuta kasnije, u sudačkoj nadoknadi, i on je zaradio crveni karton, točnije dva žuta.

Jurica Vranješ cijelu je utakmicu sjedio na klupi.

Ljestvica Skupine C:

1. Real Madrid 4 2 2 0 8:5 8

2. Olympiakos 4 1 2 1 6:6 5

2. Lazio Rom 4 1 2 1 6:6 5

4. Werder Bremen 4 1 0 3 5:8 3

Šahtar - Milan 0:3

U skupini D aktualni europski prvak Milan na gostovanju u Donjecku svladao je Šahtar sa 3:0 i time došao korak do plasmana u drugi krug.

Prvo poluvrijeme završilo je bez pogodaka. U 63. minuti Carlo Ancelotti povukao je pravi potez i Alberta Gilardina zamijenio Pippom Inzaghijem. Tri minute kasnije dobro raspoloženi veteran Rossonera postigao je prvi pogodak, a u sudačkoj nadoknadi još jedan (90+3). U listu strijelaca upisao se i Brazilac Kaka (72).

Hrvatski reprezentativac Darijo Srna odigrao je čitavu utakmicu za Šahtar, ali je u 87. minuti nezgodno pao na lijevu šaku. Težina ozljede za sada nije poznata.

Celtic - Benfica 1:0

U drugom dvoboju Skupine D Celtic je kod kuće svladao Benficu sa 1:0 i time ostao u utrci za plasman u drugi krug.

Strijelac jedinog pogotka bio je reprezentativac Irske Aiden McGeady (45).

Ljestvica Skupine D:

1. Milan 4 3 0 1 10:4 9

2. Celtic 4 2 0 2 3:4 6

3. Šahtar 4 2 0 2 4:7 6

4. Benfica 4 1 0 3 2:4 3

Ljestvica strijelaca:

3 pogotka - Pippo Inzaghi (Milan), Cesc Fabregas (FC Arsenal), Yossi Shai Benayoun (Liverpool), Cristiano Ronaldo (Manchester United), Ruud van Nistelrooy (Real Madrid)

2 pogotka - Alberto Gilardino (Milan), Clarence Seedorf (Milan), Kaka (Milan), Robin van Persie (Arsenal), Theo Walcott (Arsenal), Lionel Messi (Barcelona), Didier Drogba (Chelsea), Peter Crouch (Liverpool), Ryan Babel (Liverpool), Steven Gerrard (Liverpool), Luis Lucho Gonzalez (Porto), Frederic Kanoute (Sevilla), Luis Fabiano (Sevilla), David Villa (Valencia), Deivid (Fenerbahce), Zlatan Ibrahimovic (Inter), Goran Pandev (Lazio), Tommaso Rocchi (Lazio), Wayne Rooney (Manchester United), Luciano Galletti (Olympiakos), Mamadou Niang (Olympique Marseille), Raul (Real Madrid), Robinho (Real Madrid), Steffen Iversen (Rosenborg Trondheim), Cristiano Lucarelli (Šahtar), Boubacar Sanogo (Werder Bremen), Hugo Almeida (Werder Bremen), Vagner Love (CSKA)...