Marina je vlasnica kafića u Puli. Promet je, kaže, na 50 posto 2019. godine i bez potpora morala bi staviti ključ u bravu. Strahuje od najave premijera da se za većinu potpore - ukidaju.
''Bilo bi mi teško da mi ukinu potpore, cijene nabave su otišle gore, cijene rada su otišle gore, stvarno bez potpora ne znam kako bi. I ovako sam na nekom minimumu, na nekakvoj nuli i bez toga ne znam kako ćemo opstat'', objasnila je ugostiteljica Marina Palaverzić.
Vlada kaže novca nema unedogled. Sufinancirat će samo najugroženije sektore, i to uz poseban uvjet!
''Ako država u krizi koju je uzrokovao COVID osigura cjepivo, osigura plaću, ako osigurava normalno funkcioniranje cijeloga sustava, onda bi bilo fer da svatko da svoj neki mali doprinos. Ako će netko biti korisnik naknade za očuvanje radnih mjesta, onda bi bilo dobro da se taj i cijepi'', izjavio je premijer Andrej Plenković.
Poduzetnici tvrde da je to protuustavno.
''Jedna vrlo opasna izjava jer zadire u osnovna ljudska prava. Ljudi se pitaju ok, tko se treba cijepiti? Jel' se treba cijepiti vlasnik, direktor, ministar ili svi zaposleni'', objašnjava Dražen Orešćanin iz Glasa poduzetnika.
No, podupiru vladinu odluku za 150 milijuna kuna zajmova koje su tražili još prije devet mjeseci. Udruga poslodavaca pak traži da se potpore nastave dok se situacija ne normalizira.
''Ono što je izuzetno važno iz razloga optimalnog planiranja poslovnih aktivnosti uključujući održavanje radnih mjesta je da se mjere kreiraju za barem buduće polugodišnje razdoblje'', izjasnili su se iz HUP-a.
Pročitajte i ovo
VODOZAŠTITNO PODRUČJE
Dnevnik Nove TV ekskluzivno o ekobombi, mještani pod najezdom štakora i muha: ''Bojimo se za zdravlje. Totalno neprimjereno da bude na 20 metara od kuća''
Pročitajte i ovo
optimistične brojke
Odlični podaci za turizam u prvoj polovici godine: Na tronu i dalje istarski biser, gostiju znatno više nego lani
Vlada je pak za opciju - prilagođavanja u hodu. Kažu situacija na tržištu rada nije tako loša, naprotiv. Premijer Plenković rekao je da su u krizi djelovali odgovorno, brzo i učinkovito, a sada je na redu faza kreiranja radnih mjesta.
''Smatramo da smo tržište rada stabilizirali dapače imamo 54.000 više zaposlenih nego prošle godine u isto vrijeme, imamo 4.000 više zaposlenih nego 2019.'', rekao je ministar rada, Josip Aladrović.
Pompozno najavljena faza kreiranja novih radnih mjesta u prijevodu znači poziv građanima na korištenje mogućnosti HZZ-a za proširenje poslovanja, samozapošljavanje ili pripravništvo. Nude se subvencije od 2000 do 130.000 kuna.
''Da bi uopće bilo potrebe za otvaranjem radnih mjesta, na drugoj strani treba biti povećana potražnja. Vjerujem da će poslodavci i dalje biti i dalje krajnje oprezni pri pokretanju poslova ili otvaranju novih radnih mjesta u jednoj potpunoj neizvjesnosti događanja na jesen, hoće li se samo gospodarstvo morati ponovno zatvarati'', komentirao je Krešimir Sever iz Nezavisnog hrvatskog sindikata.
Dosadašnje zatvaranje bilo je skupo! Na potpore i doprinose Vlada je utrošila 17 milijardi kuna. To je osam Peljeških mostova ili pet mjeseci mirovina ili plaća i dodataka zaposlenih u državnom sektoru.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr