U splitskom zatvoru 42-godišnji zatvorenik pokušao je izvršiti samoubojstvo u sobi broj 5 Prvog istražnog odjela, a u posljednji čas spasili su ga cimeri iz ćelije.
Napravio je to u WC-u u sklopu ćelije oko jedan sat iza ponoći, u pregrađenom manjem dijelu prostorije koji se zatvara harmonika-vratima. Cimeri koji su primijetili da se ne vraća uspjeli su ga podignuti i spriječiti daljnje gušenje, ali kod sebe, naravno, nisu imali nikakve oštre predmete kako bi presjekli trake posteljine za koje se 42-godišnjak objesio, piše Slobodna Dalmacija.
Lupali su po vratima, pa ih je čuo dežurni pravosudni policajac, a 42-godišnjaku je pomoć pružena na licu mjesta, nakon čega je odvezen u splitsku bolnicu. Kada mu je stanje stabilizirano, prevezen je u Zagreb u Bolnicu za osobe lišene slobode.
Pročitajte i ovo
Europski sud za ljudska prava
Zatvorenik tužio Hrvatsku zbog loših uvjeta iza rešetaka, od države mora dobiti 12.200 eura
Ovaj je događaj još jednom pokrenuo pitanje osiguranja u zatvorima. Slobodna navodi kako je 42-godišnjak završio u istražnom zatvoru zbog obiteljskog nasilja nad suprugom i njezinom majkom, a od prije ima zatvorski dosje. Također, za njega na temelju prijašnjih boravaka postoji upozorenje da je sklon samoranjavanju i pokušajima suicida.
Stoga tijekom boravka u zatvoru treba biti pod tzv. pojačanim nadzorom. To znači da se osoba mora često nadzirati i voditi u evidencijama u knjizi predviđenoj za tu vrstu nadzora. Navedena procedura provodi se tijekom 24 sata, što znači i tijekom noći, kada se rizični zatvorenik najmanje tri puta mora obići.
Osim propusta u tretmanu navedenog zatvorenika sklonog samoranjavanju pojavilo se još problematičnih stavki u Knjizi pojačanog nadzora. Izgleda kako postoje upisi dežurnih odjela koji su provodili pojačane nadzore i koji bi jednostavno upisali: "Ne vidi se."