Plin, struja, voda i komunalije - najskuplje režije, odmah iza Ljubljane, plaćaju se u gradu Zagrebu. Od sto kuna, samo na režije odlazi čak 25. ' Sve je to stvar odnosa, onoga što imaš u novčaniku i onoga što moraš platiti', kazao je jedan građanin.
Pročitajte i ovo
sudar auta i autobusa
FOTO Strašna prometna nesreća u Zagrebu: Vozača morali izvlačiti vatrogasci
Donji grad
U centru se prodaje potpuno namješten dvosobni stan, ovo mu je cijena
Baš na taj odnos novčanika i zadanih troškova koji stalno rastu, godinama upozoravaju sindikati. ' Imamo vrh europskih cijena i dalje zaostale niske plaće i mirovine s kojima se te cijene više ne mogu pokrivati. Štede izravno na hrani da bi mogli platiti taj svoj skupi život', kazao je Krešimir Sever iz Nezavisnog hrvatskog sindikata.
>> Zagrebački kafić prvi u Hrvatskoj uveo 'uvjetnu kavu'!
A na njega utječe i cijena najma stana ili četvorni metri vlastitog, za koji, prosječna obitelj, dobro naradi. Prosječna zagrebačka obitelj za prosječan stan mora raditi čak 14 godina. Za isti takav stan, obitelj u Berlinu radi 5 godina, ima veća primanja i dvostruko manju kamatu.
Berlincima ostane više novca za razonodu. Berlin je tako po kvaliteti života na prvom mjestu. Zagreb je šesti. ' Za mene kvaliteta života znači da mogu izaći vani, družiti se s ljudima i sve si to priuštiti s normalnom plaćom', kazala je jedna građanka.
U Zagrebu se, barem na kapučino, još uvijek može jeftinije nego u drugim europskim metropolama. U Zagrebu on stoji euro i 31 cent, u Kopenhagenu čak 4 eura i 5 centi, u Ateni 3 i pol, u Parizu se pije za 3, u Berlinu za 2, a u Ljubljani za jedan i pol euro. U računanje se bacio i gradonačelnik Bandić pa će svoje podatke predstaviti sljedeći tjedan.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook