Iz Vlade su za Dnevnik Nove TV potvrdili kako ozbiljno razmišljaju da porez na ekstraprofit ostane i dalje. Poslodavci se ljute, a oporba podržava, uz neke izmjene.
Podijelite
Rekordna inflacija nekima i dalje donosi rekordnu zaradu. Zbog toga su sve glasnija razmišljanja kako bi porez na ekstraprofit trebalo naplatiti i ove godine.
Porez od kojeg se u državnu blagajnu slilo više od 230 milijuna eura. Eura koji su otišli na račune najranjivijih.
"Cijeneći ono što je bilo u prošloj godini doseg tog zakona mi na Vladi sada raspravljamo i razmišljamo o njegovom nastavku provođenja i u 2024 godini. Mi ćemo se do izrade programa paketa mjera krajem rujna jasno očitovati", poručio je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade.
Porez su do sad platile 353 kompanije. Najviše prerađivačke industrije 103 milijuna eura. Slijede trgovine na veliko i malo 35 milijuna eura. Banke i osiguravajuća društva 23 milijuna eura te opskrbljivači strujom i plinom 16 milijuna eura.
Porez na ekstraprofit da, smatra predsjednik, ali treba precizno odrediti koga oporezovati, donosi reporterka Dnevnika Nove TV, Sabina Tandara-Knezović.
"Da vidimo je li to neki monopolist ili je to netko tko je smislio super gadget ili nekakvu novu tehnologiju i od toga je zaradio ogromne profite. Ovo drugo je u redu, ovo prvo je sumnjivo", rekao je Zoran Milanović, predsjednik.
Da porez treba ostati smatra i Sandra Benčić. Jer na krilima inflacije, kaže, mnogi profitiraju. Korona godine ne trebaju ulaziti u prosjek, a oporezovati poručuje treba ciljano.
"Znači trgovine, energetski sektor i financijski sektor. Da financijski sektor raste po nenormalnim stopama vidjeli smo jučer kada su objavljeni podaci o rastu BDP-a. Banke ove godine od HNB-a ćeuprihoditi 460 milijuna eura kao kamate na prekoročne depozite", istaknula je Sandra Benčić, saborska zastupnica.
Most još uvijek nema jedinstven stav, ali znaju što ne žele.
"Ne želimo sustav koji će nekima omogućiti da se bogate i da bogati budu još bogatiji, a onda građani, pričamo o bankama, kada štede, mogu uštedjeti starke u jednoj godini i to ne kožne nego obične tenisice", napomenuo je Marin Miletić, saborski zastupnik.
A evo što kažu oni kojih se to sve direktno tiče.
"Mi u HUP-u vjerujemo u razum i da će Vlada kao i do sada nastaviti štitit naše gospodarstvo. Potpuno je nerazumljivo da u ovom trenutku kada postoje snažne najave recesije kod naših najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera da idemo s dodatnim udarom na poduzetnike i da idemo sa stavljanjem dodatnih utega na naše gospodarstvenike", kazala je Irena Weber, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca.
Vlada će odlučiti do kraja rujna.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.