Kraj prosvjeda
Nakon govora Sanje Šprem završio je prosvjed za veće plaće i mirovine.
Šprem: "Nitko se više neće sam boriti"
Sanja Šprem rekla je da je dosta deklaracija bez rezultata, da borba protiv korupcije mora biti stvarna i da je ovaj prosvjed borba za građane i budućnost u kojoj sustav radi za njih, a ne protiv njih.
"Nećemo danas stati. Idemo dalje, u pregovore za kolektivne ugovore, za školstvo, zdravstvo, za osnovicu plaća. Nismo danas ovdje podijeljeni na javni, državni i privatni sektor. Nitko se više neće sam boriti za svoja prava", napomenula je.
Šprem: "Istina je bolna"
Predsjednica Matice hrvatskih sindikata Sanja Šprem ustvrdila je da je bolna istina da je Hrvatska postala preskupa za vlastite ljude.
"Zar je normalno da plaćamo toliko skuplje, a zarađujemo toliko manje? Inflacija nas jede. Zašto se dopušta da građani Hrvatske dvostruko jače osjećaju posljedice vanjskih šokova?" upitala je, nakon čega su prosvjednici počeli skandirati: "Lopovi! Lopovi!"
Jović: "Je li to normalno?"
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Dražen Jović rekao je da je dosta toga da hrvatski radnik bude siromašan u vlastitoj zemlji.
"Može li mlada osoba uopće kupiti kvadrat stana za svoju plaću? Zar nije dosta toga? Prosječna plaća je 1511 eura, ali vam nitko neće reći da 70 posto radnika u Hrvatskoj ima plaću nižu od prosjeka. Je li to normalno?" upitao je.
Jarc: "Osnovno pravo postalo je luksuz"
Konfederalna tajnica Europske konfederacije sindikata Tea Jarc, koja je na prosvjed stigla iz Slovenije, rekla da Hrvatska po pitanju plaća zaostaje za drugim članicama Europske unije.
"Obitelji ovdje troše više od četvrtine prihoda na hranu, a mladi si ljudi ne mogu priuštiti stanovanje. Ono što je nekada bilo osnovno pravo postalo je luksuz", navela je.
"Jučer sam u Zagrebu vidjela nešto što me šokiralo. Cijene su ovdje gotovo iste kao u Sloveniji, a plaće nisu. Ni u Sloveniji plaće nisu super, ali ovo nije fer i nije normalno", dodala je.
Stanišić poslala poruku o zdravstvu
Višnja Stanišić pozvala je okupljene da dignu ruku ako čekaju liječnika duže od šest mjeseci.
"Mi se zalažemo da država donese zakon kojim će se liječnicima zabraniti rad u privatnim poliklinikama ako rade u državnim ustanovama", napomenula je.
Stanišić: "Ovo nije običan prosvjed"
Predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Višnja Stanišić rekla je da ovo nije običan prosvjed, nego prosvjed istine.
"Ovdje su zajedno studenti, radnici i umirovljenici jer danas si student, sutra radnik, a prekosutra, a nisi ni trepnuo, već je u mirovini. Zato moramo biti složni i podržavati jedni druge i ne smijemo se dovesti u situaciju da se borimo jedni protiv drugih", poručila je.
Novosel: "Plenkoviću, nudimo vam nagodbu"
"Gospodine Plenkoviću, da ne mislite da smo nerazumni, nudimo vam nagodbu. Krajem godine, kada se diže minimalna plaća, podignite je za 250 eura u brutu i isto učinite iduće godine. Tako ćemo doći do plaće koju tražimo", rekao je Novosel.
"Isto tako, ove godine podignite mirovine za 100-200 eura, a iduće za 200-300 eura. Ako to ne učinite, na izborima 2028. godine bit će trenutak istine za vas i za Vladu", dodao je.
"Ne raste inflacija zbog plaća i mirovina"
"Govore da plaće dižu inflaciju, a ja vas pitam – kome je plaća u posljednjih 30 dana porasla? Nikome, a zašto je onda inflacija rasla? Nije to zbog naših plaća ni zbog naših mirovina, nego zbog pohlepe nezasitnih", poručio je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel, a prosvjednici su u više navrata uzvikivali: "Lopovi! Lopovi!"
Fotografije prosvjeda na Trgu bana Jelačića
Skup počeo himnom
Prosvjed na Trgu bana Jelačića počeo je himnom, nakon čega će uslijediti govori.
Prosvjednici još uvijek pristižu
Dio povorke još je uvijek kod Gundulićeve ulice, pa će se s govorima pričekati dok svi na dođu do Trga bana Jelačića.
Prosvjednici su na Trgu, očekuje se dolazak ostatka povorke na Trg
Očekuju se govori na prosvjedu za veće plaće i mirovine.
Prosvjednici prošli kroz Frankopansku
Prosvjednici krenuli prema Trgu bana Jelačića
Prosvjedna povorka više tisuća građana i članova sindikata oko 11:20 krenula je Frankopanskom ulicom i Ilicom prema Trgu bana Jelačića, gdje će se u 12 sati održati prosvjed "Hrvatska zajedno za veće plaće i mirovine" u organizaciji tri sindikalne središnjice SSSH, NHS i MHS te SUH.
Prosvjednici u hodu svoje nezadovoljstvo pokazuju zviždaljkama, bubnjevima te sindikalnim obilježjima: majicama, kapama, zastavama i transparentima u raznim bojama, a razvili su i zastavu RH.
Neki od transparenata su: "Stop porezu na siromaštvu", "Moja mirovina je crkavica", "Ako je poskupjelo, zašto naš rad nije?", "Gradimo luksuz, živimo akciju i popuste!", "Nemaju svi u Dubrovniku apartmane", "Poslodavci, prekovremeni sati nisu volontiranje!".
Fotografije s prosvjeda
Oko 11 sati počela je povorka od Trga Republike Hrvatske prema Trgu bana Jelačića.
Počelo okupljanje više tisuća građana uoči sindikalnog prosvjeda
U organizaciji tri sindikalne središnjice SSSH, NHS i MHS te SUH u subotu prijepodne počelo je okupljanje više tisuća prosvjednika za prosvjed "Hrvatska zajedno za veće plaće i mirovine" koji će se u podne održati na Trgu bana Jelačića, a na koji su pozvani svi građani, radnici i umirovljenici.
Okupljanje članova sindikata i prosvjednika počelo je u 10 sati na Trgu Republike Hrvatske, kod Hrvatskog narodnog kazališta, a okupljeni svoje nezadovoljstvo pokazuju zviždaljkama te sindikalnim obilježjima, kapama, zastavama i transparentima, poput: "Stop porezu na siromaštvo", "Moja mirovina je crkavica", "Ako je poskupjelo, zašto naš rad nije?", "Gradimo luksuz, živimo akciju i popuste!", "Nemaju svi u Dubrovniku apartmane", "Poslodavci, prekovremeni sati nisu volontiranje!".
Prosvjednici su došli iz svih krajeva Hrvatske, a predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel najavio je kako očekuju dolazak stotinjak autobusa izvan Zagreba.
Što traže sindikati?
Sindikati traže povećanje minimalne plaće na 1100 eura, prosječne na 2200 eura te prosječne mirovine na 1100 eura neto.
Vladi, koja tvrdi da nema novca, Novosel je poručio da u deset godina nije ni pokušala "ubrati novac" koji ostaje privatnom sektoru, u kojem "leži 336 posto dobiti" ostvarenih u proteklih nekoliko godina, dok plaće u njemu dvije trećine od 950.000 radnika prima minimalnu ili tek nešto višu plaću.
Tko će govoriti na prosvjedu?
Na prosvjedu će, kako je najavljeno, govoriti predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel, predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske (SUH) Višnja Stanišić, konfederalna tajnica Europske konfederacije sindikata (ETUC) Tea Jarc, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS) Dražen Jović i predsjednica Matice hrvatskih sindikata (MHS) Sanja Šprem.
Sindikalne zahtjeve iznio je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel.
Okupljanje u 10 kod HNK-a
Okupljanje članova sindikata i prosvjednika predviđeno je od 10 sati na Trgu Republike Hrvatske, kod Hrvatskog narodnog kazališta. Planirano je da nešto poslije 11 sati sindikalna povorka krene Frankopanskom ulicom i Ilicom prema Trgu bana Josipa Jelačića i da u podne započne prosvjed.
Prosvjed u Zagrebu
Tri sindikalne središnjice Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisnih hrvatskih sindikata i Matice hrvatskih sindikata te Sindikata umirovljenika Hrvatske pozvali su sve građane, radnike i umirovljenike na sindikalni prosvjed na zagrebačkom Trgu bana Jelačića pod nazivom "Hrvatska zajedno za veće plaće i mirovine", kao i za pravedniju raspodjelu dobiti i niže cijene hrane.
Sindikati traže i da se omogući pristupačnije stanovanje, društvo bez korupcije i sive ekonomije te očuvanje životnog standarda i bolji život u Hrvatskoj.