Psiholozi će u četvrtak održati sastanke s roditeljima djece, a potom i s učiteljima. Uz grupnu terapiju, sa svima njima će raditi i pojedinačno.
Pročitajte i ovo
pala odluka
Roditelja zakopanih beba uskoro izlaze na slobodu: Sud prihvatio žalbu
kod Slavonskog Broda
Sudarili se automobil i kamion na autocesti: Teško ozlijeđena žena umrla u bolnici
O psihološkoj pomoći u Dnevniku Nove TV razgovarali smo s kliničkom psihologinjom iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba, profesoricom Sanjom Jusufbegović.
Na koji se način u takvim situacijama pristupa djeci?
Na način da se procijene potrebe sve djece koja su neposredno bila očevici tog događaja, ali i one koja su bila prisutna na indirektan način. Krizni tim na licu mjesta procjenjuje potrebe svih ostalih sudionika. Pomoć se odnosi i na sve ostale kojima je potrebna. Ta krizna intervencija se odnosi na jedan oblik psihološke prve pomoći koja se odnosi na proživljavanje svih doživljenih činjenica, koja su možda djeca vidjela, ali i na njihove reakcije. Govorimo o strukturiranom razgovoru u kojem stručna osoba vodi računa o svim važnim čimbenicima koji se događaju. Cilj je spriječiti dugoročne nepovoljne reakcije djece
Kako prevladati traumu?
U ovom slučaju govorimo, ne samo o prevladavanju traume, nego i o suočavanju s gubitkom. Trauma se odnosi na reagiranje, nošenje s nevjericom, somatskim tegobama, tegobama koje se mogu odnositi na promjene u funkcioniranju, doživljajima koje djeca mogu imati, neke od tih reakcija njima zaista mogu biti vrlo strane i mogu se osjećati vrlo nesigurno i uplašeno. Što se tiče žalovanja, ovdje govorimo ne samo o roditeljskom gubitku koji je neprocjenjiv i koji je neusporediv s ičim drugim. Govorimo i o gubitku na puno različitih razina – gubitku prijateljica, gubitku učenica.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr