Poruku je izrekao na današnjemu predbožićnom susretu s novinarima u Nadbiskupskom domu. Božić je blagdan nade koji obasjava čitav ljudski život, rekao je, ističući da 'betlehemsko novorođenče i svjetlo njegova spasenja želimo prigrliti kao najsnažniju poruku solidarnosti sa svima u zavičaju, s obiteljima i mladima u Slavoniji, Baranji i Srijemu'.
Pročitajte i ovo
Božićni ukras s pričom
Ovako okićen bor još niste vidjeli: Zagrebački vatrogasci oduševili božićnom dekoracijom
Inicijativa mladih za ljudska prava
Umjesto dijaloga - pravni sukob: Zbog političkih poruka na boru uslijedit će kaznene prijave
Upozorio je na osiromašenost i težinu trenutka toga nekad bogatoga kraja. 'Unatoč radu, uloženim naporima u odgoj i obrazovanje, u stvaranje poštenoga i pravednoga društvenog poretka, unatoč tolikim žrtvama u obrani svoje domovine i zavičaja, slavonski čovjek, čini se, ostaje zabrinut jer proživljava nesigurnost. Osjeća se nezaštićenim, poput pastira pod vedrim nebom, prepušten onima koji svojim postupcima prečesto ne samo da ne bude, nego guše nadu.
>> Srakić: Vjernici moraju kršćanskim duhom prožimati navike, zakone i ustrojstvo zajednice
Ostaje željan kruha, i to u žitnici Hrvatske. Dok se u Slavoniju, Baranju i Srijem, zbog raznolikih dobara, nekoć dolazilo kao u 'kuću kruha', Slavonija je danas najsiromašnija regija Hrvatske', istaknuo je đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić.
Po njegovim riječima, naša mladost i cijele obitelji, pritisnuti nezaposlenošću i besperspektivnošću života u slavonskim selima i gradovima, prisiljeni su napuštati svoju 'kuću kruha' te za kruhom, tj. za primjerenim ostvarivanjem životnih potreba, poći u druge dijelove Hrvatske ili u inozemstvo.
I splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić pridružio se u božićnoj čestitki vjernicima. 'Ako je obitelj zdrava, ne bi trebalo ulagati tolika sredstva na popravne domove, centre za odvikavanje od ovisnosti, na izlječenja psihičkih i tjelesnih oboljenja, već se daleko više može investirati u odgoj i obrazovanje novih naraštaja te razvojne programe društva', istaknuo je Barišić.
Treba prepoznati dragocjene životne vrijednosti
Predsjednik HBK rekao je kako današnji čovjek u snažno promicanoj 'diktaturi relativizma' treba prepoznati dragocjene životne vrijednosti, poput obitelji i roditeljstva, bračne ljubavi i vjernosti, čednosti i odgoja, te istinsko i cjelovito prihvaćanje čovjekova dostojanstva.
Na novinarsko pitanje kako preživjeti 2011. kao godinu najavljene još veće krize, za koju gospodarski stručnjaci poručuju da bi je bilo najbolje prespavati, đakovačko-osječki nadbiskup odgovorio je kako je potrebna nada. 'Nadati se, a ne prespavati. Ako Slavonci ostanu spavati, od koga mogu nešto očekivati?! Svijet ne voli one koji spavaju, nego one koji se trude', rekao je mons. Marin Srakić.
Kad je riječ o dolasku pape Benedikta XVI. u Republiku Hrvatsku, rekao je kako je taj posjet poticaj za nas. "Kao što nas je u teškim trenucima za Hrvatsku, kada smo se pitali hoće li nas Europa priznati, pokojni papa Ivan Pavao Drugi prvi priznao, i sadašnji papa dobro poznaje situaciju u našoj Crkvi i domovini", kazao je nadbiskup Srakić. (Hina)