Broj pljački u bankama u posljednje dvije godine znatno je porastao. Da bi došli do novca, pljačkaši ne prezaju ni pred čim. Upravo zbog toga, u primjenu kreću novi propisi. 'Napravi se procjena rizika, procjena ugroženosti pojedinog objekta tako da unutar banke mogu biti različite mjere zaštite i tu je faktor iznenađenja da onaj koji bi htio opljačkati banku ne zna što ga čeka', kaže Zoran Bohaček iz HUB-a.
Pročitajte i ovo
Očevid u tijeku
Opljačkana banka u Novom Zagrebu: Prijetio vatrenim oružjem pa ukrao nepoznat iznos
Imaju i prijedloge
Zabrinuti radnici traže sigurnije uvjete na radnome mjestu: "Samo prošloga tjedna dogodilo se pet pljački"
'Naš je interes da se zakonom obavežu te novčarske institucije da imaju obavezu zaštititi sebe i ljude koji rade s novcima', kaže Zvonimir Nučec iz MUP-a. Stručnjaci zaštite ističu kako je visinu plijena u bankama potrebno maksimalno smanjiti. 'Broj pljački je možda otišao gore, ali iznos je manji što je dobar znak da svi radimo dobro, a i policija je riješila dosta slučajeva u zadnjih par godina', kaže Bohaček.
>> Probili rupu u zidu i ukrali nakit vrijedan 150.000 kuna
Unatoč brojnim zaštitarima pljačke su neizbježne. Smanjenju pljački pridonijeli su razni oblici zaštite. 'Tehnička zaštita je zbilja doprinijela da je nekoliko godina pad broja razbojništava u novčarskim institucijama bio znatan', kaže Nučec.
Razbojnicima su mjesta za otkup zlata najprimamljivija. Ove godine zabilježeno je 185 pljački. 'Razbojništva gdje se otkupljuje zlato toga prije nije bilo, jer se zlato nije ovako masovno otkupljivalo', kaže Nučec. No, nije samo zlato zanimljivo razbojnicima. Od pljačke nisu pošteđeni ni djelatnici trgovina i benzinskih postaja, koje bi novi propisi trebali dodatno zaštititi.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook