Prenose je miševi, a prava je prijetnja ljudima. Oboljelih od mišje groznice sve je više. Samo na zagrebačkom području zaraženo je 35 osoba, a u bolnici je trenutačno njih devetero.
Pročitajte i ovo
Upozorenje stručnjaka
U Hrvatskoj se širi zabrinjavajući trend: "Moglo bi doći do povratka opasnih bolesti"
Pitanje prioriteta
Objavljeni zabrinjavajući podaci: "Ovako nije bilo od 1991."
„Počinje sa visokom temperaturom, tipični simptomi bili bi dosta jaki bolovi u leđima, zatim crvenilo lica, crvenilo konjuktiva, zaraženi mogu početi manje mokriti“, kaže infektolog Ivan Kurelac s klinike Dr. Fran Mihaljević.
Najugroženiji šumari i poljoprivrednici
Jača komplikacija je zatajenje bubrega, no takvih slučajeva ove godine nije bilo. Najugroženiji su šumari, poljoprivrednici ili planinari. A onima koji borave u prirodi savjetuje se da hranu i piće čuvaju u spremnicima, često peru ruke, ne piju vodu sa šumskih izvora, ne sjede i ne leže na tlu.
Oni koji su dan odlučili provesti na Sljemenu, uglavnom se pridržavaju uputa.
"Moguće je zaraziti se i u zatvorenom prostoru"
Virus se ne prenosi s čovjeka na čovjeka. Ali zaraziti se možete udisanjem prašine koja sadrži izlučevine glodavaca. Zato je moguće zaraziti se i u zatvorenom prostoru.
„Bilo da se radi o nekakvim zapuštenim vikendicama, tavanima, podrumima, da se izbjegava dizanje prašine te da se koristi mokra krpa kako bi se što manje dizala prašina te da se koriste mjere zaštite u smislu da se nosi maska za lice“, kaže epidemiologinja Goranka Petrović, HZJZ.
Iako još nije riječ o epidemiji, zaraženih mišjom groznicom više je nego lani. Stoga se savjeta liječnika svakako treba pridržavati.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr