Prekretnicu u odnosima Hrvatske i EU predstavlja Zagrebački summit koji je održan 24. studenog 2000. kada su započeli pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Time se državi potpisnici, u ovom slučaju Hrvatskoj, dao status pridruženog člana i potencijalnog kandidata za prijem. Cilj sporazuma je bio da se uspostavi politički dijalog Hrvatske i EU, da se uskladi zakonodavstvo, promiču gospodarski odnosi, razvija zona slobodne trgovine te osigura regionalna suradnja. Sporazum je potpisan nakon nešto manje od godinu dana, krajem listopada 2001..
obiteljski čovjek
Pogledajte trenutak kad je papa nazvao svog brata: "Upravo te snimamo"
što rade institucije?
Platili 500 tisuća eura, a nema ni stanova ni novca! Josip u suzama zavapio: "Ne mogu vjerovati da nema pomoći"
ledi krv u žilama
VIDEO Širi se šokantna snimka iz Zagreba: Vozač projurio kroz crveno i zamalo pokosio cijelu obitelj
S obzirom da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju nije preduvijet da bi neka zemlja predala zahtjev za članstvom, Hrvatska je zahtjev za članstvom u Europskoj uniji podnijela 21. veljače 2003. u Ateni, jer je Grčka tada predsjedala Europskom unijom.
Nakon pet mjeseci, u srpnju 2003. Europska komisija je Hrvatskoj uručila Upitnik s 4.560 pitanja iz različitih područja funkcioniranja države, institucija, gospodarstvai i ostalih važnih segmena na koje je Hrvatska odgovorila 9. listopada 2003. kada je Europskoj komisiji i uručila odgovore na Upitnik. Na temelju njih, 20. travnja 2004. Europska je komisija donijela pozitivno mišljenje o zahtjevu RH za punopravno članstvo. 18. lipnja 2004. Hrvatska je dobila status kandidata za članstvo u Europskoj uniji.
Umjesto u ožujku, zbog nedovoljne suradnje Zagreba s Haškim sudom, pristupni pregovori su počeli tek u listopadu 2005.. U istom mjesecu započet je i takozvani screening, odnosno proces usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s europskom pravnom stečevinom, bez kojeg nema ni članstva u EU-u. Nakon više od godine dana, 3. listopada 2005., otvoreni su pretpristupni pregovori. Pregovori su bili podijeljeni u nekoliko faza. Postupak analitičkog pregleda usklađenosti hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU, tzv. screening, započeo je 20. listopada i trajao je oko godinu dana, do listopada 2006.. Od kraja 2005. pa do kraja 2009. Europska unija redovno je objavljivala izvještaje o napretku pregovora i suradnje Hrvatske s EU.