Priča je objavljena povodom svjetskog samita u Kopenhagenu na kojem se pokušava dogovoriti novi klimatski sporazum, a Sisak se našao u društvu Hong Konga i Chicaga. U blizini rafinerije situacija nije bajna, pogotovo u naselju Caprag gdje stanovnici sa zagađenjem i snažnim smradom sumpora muku muče otkako je rafinerije pa su se mnogi zbog toga odselili, kako bi bili što dalje od crnih dimnjaka.
Pročitajte i ovo
Krvavi obračun
Horor u Sisku! Muškarac ubijen pored ugostiteljskog objekta
novi gradonačelnik
Zaokret u Sisku: Orlić si smanjuje plaću, evo koliko će iznositi
Drama u Španjolskoj
Tragedija u lunaparku: Dvogodišnja djevojčica preminula, još troje u bolnici
Strašna nesreća
Poznat identitet stradalih u dubrovačkom automobilu: Tijela izgorjela do neprepoznatljivosti
PRELIMINARNA ISTRAGA
Ovo je uzrok tragične avionske nesreće u Indiji? Crna kutija otkrila nevjerojatan propust
>> U Sisku jučer deset puta veće zagađenje od dozvoljenog
Situacija se, barem što se tiče kvalitete zraka iz godine u godinu poboljšava, razine benzena i sumporovodika kreću se u dopuštenim granicama, a njihovo prekoračenje više nije trajno stanje, nego se događa prilikom kvarova i remonta. Značajnija poboljšanja mogu se očekivati tek nakon 2013., kada bi trebala završiti modernizacija rafinerije, a do tada za stanovnike u neposrednoj blizini pogona nema spasa, a rafineriju u svom dvorištu u Capragu ima 15-ak obitelji.
Plinovi stvaraju mučninu i glavobolju
'To su strašni plinovi od kojih ne možete živjeti, imate glavobolju. Kad otvorite prozor da se obranite od smrada iznutra, onda dobijete val izvana. Jednostavno nemamo rješenje za to', rekao nam je Dario Milani, jedan od Capražana. Rješenja za mještane Capraga nema na vidiku, no na razini grada Siska, rješenje kvalitete zraka se nazire. 'Benzen koji je kancerogen se smanjio i to na podnošljive razine, koje su u drugim industrijskim gradovima u Hrvatskoj. To je najbitnija stvar. S tim da je benzen ostavio svoga traga na zdravlju ljudi', pojasnio je Danijel Prerad iz sisačke Eko akcije.
Dok stotine oboljelih od karcinoma pravdu traže na sudu, grad Sisak o sebi pokušava izgraditi novu sliku. 'Ne mogu reći da je jednostavno graditi image Siska i da je to zelen, hortikulturno uređen grad. On je malo zagađen, ali sigurno nije najzagađeniji grad', istaknula je Lidija Kopjar iz turističke zajednice grada Siska. Industriju i ekologiju, svjesni su i u gradu, nije lako uskladiti, no trenutnim su stanjem zadovoljni. 'To je stanje koje je trpljivo, stanje koje se može izdržati, stanje koje nije apokaliptično, definitivno stanje koje vodi ka boljem. Jedno strpljenje koje moramo pokazati', ističe Anto Rajić iz Upravnog odjela za zaštitu okoliša. Najteže je to shvatiti mještanima Capraga, koji strpljivo čekaju čitav život.
Na crnoj listi trebao biti 2006. godine
Siščanima nije jasno zašto je baš njihov grad završio na svjetskoj listi najzagađenijih gradova, jer smatraju da na planeti ima puno zagađenijih mjesta. Neki smatraju da je to zbog ulaska u EU, a drugi da je tome tako jer je Sisak najpoznatiji hrvatski slučaj, puno eksponiraniji od Kutine ili Rijeke, ili Slavonskog Broda, koji muku muči sa zagađenjima iz susjedne BIH. Uglavnom, svi se slažu da je Sisak je na listi najzagađenijih gradova, zaslužio biti 2006. godine.