Gusti crni dim iz TEF-ovih dimnjaka davno je prestao prijetiti zdravlju radnika i mještana okolnih naselja. Danas 15 godina poslije priča je na početku. U krugu tvornice prerađuje se 800 tisuća tona zaostalih sirovina. Ministarstvo zaštite okoliša nedavno je zabranilo radove MLM grupi s kojom je grad Šibenik sklopio svoj posao stoljeća, sanaciju troske. No radovi nikad nisu stali. Troska je zaista neopasan otpad, ali samo dok ju se ne počne mehanički obrađivati. I dalje je pitanje tko je osoba koja je izdala dozvolu za preradu.
'Ja bi ga kaznio na način da cijelu svoju obitelj preseli tamo i tamo ostane sve dok se manganska troska ne sanira', rekao je geolog Goran Mihelčić. Brojni su u TEF- u ostavili zdravlje, a život u blizini tvornice ponovno im unosi strah u kosti. Osim zdravstvenih, Šibenčani bi mogli imati i drugih problema. Potamnjet će zidovi najstarije šibenske kamene ljepotice. 'Štetni elementi talože se na katedrali i uništavaju kamen', kaže Frane Štimac, dpl. ing. rudarstva.
'Manganska troska se ne smije mehanički obrađivati na otvorenome, pogotovo ne u centru grada', kaže Mihelčić. Izazivamo UNESCO da katedralu Sv. Jakova skine s popisa zašićene svjetske kulturne baštine. Gradska četvrt u blizini tvornice nosi znakovito ime, Crnica. Gusti crni dim godinama je davio ljude. Vlast ne pomišlja na obustavu radova. Pokrenut je i državni inspektorat. Onaj tko izgubi, mogo bi izgubiti zaista puno.
'Gubimo te silne milijune jer u nijednoj varijanti troska ne može ostati u TEF-u', rekao je Veselko Gulin, direktor bivšeg TEF-a. Milijuni ili zdravlje? Bodljikava žica kojom je ograđena tvornica ne sprečava opasnu prašinu. Ona se širi vjetrovitim gradom. Do nekih kuća u Šibeniku već je stigla.