Po riječima članova Ceha ribara Ministarstvo kulture donijelo je u srpnju 2006. rješenje o preventivnoj zaštiti dijela mora uz istočnu obalu otoka Cresa i Lošinja - u kategoriji posebnog rezervata u moru.
Pročitajte i ovo
Izrael izglasao sporni zakon
Oglasio se glavni tajnik UN-a nakon Netanyahuova poteza koji je šokirao svijet: "Posljedice će biti razorne"
Nova pravila
Iran zabranio pejdžere i voki-tokije na letovima
Cresko-lošinjsko Udruženje obrtnika, koje podupire županijska Obrtnička komora, nije konzultirano prije donošenja takva rješenja, kao ni lokalna samouprava, kazali su.
Ribari smatraju da sami mogu procijeniti stanje u moru i moguću ugroženost dupina, ribe i svih ostalih morskih organizama u vodama dvaju otoka te da u tom dijelu mora ni jedna vrsta nije ugrožena, posebice ne dupini.
S druge strane, smatraju ribari, uvođenje ograničenja i zabrana doveli bi u pitanje egzistenciju ribara i njihovih obitelji,
ugostitelja, brodara i nautičkog turizma, odnosno cijelog otočnog gospodarstva.
Creski i lošinjski ribari smatraju da je moguće nastaviti živjeti u zajednici s prirodom i dupinima koji ne žive samo u moru kod Cresa i Lošinja nego u cijelom Jadranu, da se ne smije dopustiti gašenje tradicionalnih otočnih zanimanja te da otočane ne treba zatvarati u rezervate.
Predstavnici Cehra ribara najavili su da će potporu za svoje zahtjeve zatražiti od ministra gospodarstva, rada i poduzetništva Branka Vukelića na sutrašnjem sastanku ministra Vukelića i predstavnika Obrtničke komore Primorsko-goranske županije u Opatiji.