Vojska je davno otišla, pa bi dio napuštenih, ali još uvijek zapuštenih objekata u Jastrebarskom trebao biti europsko skladište za izvanredne situacije. Ako se ništa ne izjalovi, ondje će se čuvati zalihe i zaštitna oprema potrebna za zdravlje i sigurnost građana u slučaju nuklearnih i drugih prijetnji. Nekad vojarna, a danas logistički centar Civilne zaštite trebao bi se proširiti i nadograditi.
Plan je iskoristiti, a prije toga i isprazniti skladišta u kojima se čuva medicinska i druga oprema u borbi protiv koronavirusa. Neki detalji zbog odluke Europske komisije još se drže u strogoj tajnosti.
Pročitajte i ovo
Jedna od četiri zemlje
Hrvatska postaje strateško skladište EU-a za biološke i nuklearne prijetnje: Otkrivamo o čemu je točno riječ
Spremni ili ne, Europa smatra da je potreba za zalihama veća nakon ruske agresije u Ukrajini. Plinske maske i zaštitna odijela, pribor za dekontaminaciju, protuotrovi, lijekovi – nitko još ne želi otvoreno govoriti o tome što će se ondje skladištiti. Gradonačelnik Jastrebarskog Zvonimir Novosel tvrdi da mu nitko o državnim planovima nije baš ništa rekao.
"Ne govorim to da bacam lopticu u negativnom smislu. Smatram da je vrlo primjereno, kulturno i potrebno da država s lokalnom sredinom u koju nešto smješta sjedne i to dogovori. Jer je inače to bezobrazluk", rekao je reporterki Dnevnika Nove TV Ivani Pezo Moskaljov.
Pročitajte i ovo
NEVJEROJATNA ZBIRKA
Kao da idu u rat: Reporterka Dnevnika Nove TV ušla je u čuvano MUP-ovo skladište, pogledajte kakvo se sve ilegalno oružje ondje nalazi
Iz Ravnateljstva Civilne zaštite poručuju da se o svemu razgovaralo, i to više puta, ali pred kamere ne žele. Novosel uvjerava da su s prostorom imali i neke druge ideje.
"Mi smo tamo u urbanističkom planu predvidjeli dječji vrtić, komunalni pogon, vatrogasni centar. Dugoročni i razvojni planovi moraju biti usklađeni s lokalnom zajednicom, i nas se nešto pita", rekao je gradonačelnik.
Kako bilo, Hrvatska je jedna od četiri europske države čuvarice. Nabava svih rezervi financirat će se europskim novcem, odnosno s oko pola milijarde eura. Zatreba li im, pristup zalihama imat će i druge članice Europske unije. Vrijednost opreme koja će se skladištiti bit će teška oko 50 milijuna eura. Bit će to prilika i za hrvatske tvrtke koje već nude zaštitnu opremu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.