Pročitajte i ovo
SJEDNICA VLADE
Plenković sasuo paljbu po SDP-u: "Postali su demagoško-populistička nakupina"
krive politike
Pavliček opleo po Vladi i poreznim izmjenama: "Prvo ste ih potjerali, a sada ćete im dodatno oguliti kožu..."
Oni koji podnesu prijedlog za ocjenu ustavnosti navedenog zakona, morat će i u posebnom postupku zatražiti ukidanje rješenja o plaći i imovini, a tek nakon toga imat će pravo na povrat Vladinog kriznog poreza, rekla je Jasna Omejec, predsjednica Ustavnog suda. Trenutno je samo šest građana podnijelo prijedlog za ocjenu ustavnosti, a porez će biti vraćen svima onima koji dobiju u tom postupku, piše Jutarnji list.
>> Omejec: Mediji stvaraju pritisak, ali mi moramo moći raditi
Kako ne postoji zakonski rok za podnošenje ocjene ustavnosti Zakona o posebnom porezu, Ustavni sud bi se mogao suočiti sa tisućama, pa čak i stotinama tisuća prijedloga za ocjenu ustavnosti uvedenog kriznog poreza. Jedini pravi rok za podnošenje tog prijedloga je prije samog donošenja odluke Ustavnog suda. Prosječan postupak na Ustavnom sudu traje oko šest mjeseci pa građani zapravo imaju vremena do otprilike kraja ove godine za podnošenje prijedloga.
Institucije nemaju pravo na povrat kriznog poreza
Omejec je dodala kako institucije, kao podnositelji zahtjeva, pravo na povrat kriznog poreza nemaju. Kao primjere je navela stranke, Maticu umirovljenika i predsjednika države Stipu Mesića. 'Pravo na povrat imali bi samo oni građani, a ne i pravne osobe, koji su pokrenuli postupak na Ustavnom sudu i ako njihov zahtjev bude prihvaćen', objasnila je Omejec. Omejec je dodala kako će se polovicom idućeg mjeseca donijeti odluka o prioritetnom rješavanju i Zakona o posebnom porezu i Zakona o medicinskoj oplodnji.
'Presude u oba slučaja mogle bi se očekivati u proljeće iduće godine', zaključila je Omejec na kraju jučerašnje konferencije za novinare i istaknula kako Ustavni sud neće, niti nikad nije provodio ničiju politiku, već da se rad te institucije zasniva samo na temelju Ustava.