"S ljevicom sam držao donji dio petarde, a s desnicom zašarafljivao. I kada sam ja to pričvrstio u jednom trenu se dogodila detonacija. Slika se zamutila, ton se izgubio... I tako se sve dogodilo... Ostao sam bez šake", prisjetio se Ivan Prgin tragedije koja mu je promijenila život.
Pročitajte i ovo
u Našicama
Uočila je veliki problem današnjice i pokrenula jedinstven program: Ni kiša, ni snijeg mališanima ne smetaju za istraživanje i igru
šokantan slučaj
FOTO Ovo je kuća strave na sjeveru Hrvatske: Roditelji dvije bebe zakopali u dvorištu, otkriveno gdje su uhićeni
"Kod mene doma u podrumu smo se igrali s pirotehnikom. Stara godina, znaš kako to ide. Kad si mlađi, razmišljaš "ništa se meni neće dogoditi". A na kraju arogancija, bahatost i samouvjerenost dovedu do poprilične tragedije".
Od tada je prošlo 10 godina, a Ivan i danas osjeća posljedice.
"Nikad ne možemo znati što se u transportu dogodi s pirotehnikom. Izmiješa li se barut, hoće li detonirati odmah, je li ispravna ili nije. A kada se to dogodi, može se dogoditi da bacate, pa ostanete gluhi, slijepi... Tako da se to uopće ne isplati, nikako", savjetuje Ivan.
Iako je priča poput Ivanove bezbroj, djeca i roditelji i danas u redovima čekaju da bi kupili petarde.
"Možda eventualno neke male petardice ako još imamo doma, rakete će bit ove godine", kaže jedan roditelj.
U posljednjih 15 dana od posljedica pirotehnike stradalo je devetero dječaka u dobi od 8 do 15 godina. Jedan od njih teško.
"Neka naše slavlje i doček Nove godine bude bez pirotehnike. To uistinu nema smisla i volio bih da te životne navike mimoiđu taj način proslave", poziva ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić.
Nažalost, dosadašnje proslave pokazale su suprotno. Od pirotehnike najviše osoba strada u novogodišnjoj noći, tako da će policijske statistike tek sutra biti potpune.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr