Podrška članstvu u NATO je ujedno i najviša od početka njegova praćenja, odnosno od siječnja 2006. godine kad je ta tema uvrštena u redovito mjesečno istraživanje CRO Demoskop.
Pročitajte i ovo
Vojni pakt
Putin postavlja Orešnika na granicu članica NATO-a: Objavio i tko će određivati mete
Špijunaže i sabotaže
NATO upozorio: "Četiri zemlje spremaju napade, jedna je sve spremnija ozlijediti ljude"
Prema rezultatima Promocije plus tri od pet hrvatskih građana je za hrvatsko članstvo u NATO, najveća potpora među biračima HDZ-a, najslabija među biračima HSS-a.
Glavni razlog za članstvo u NATO veća sigurnost zemlje 65 posto pozitivnih odgovora dok je glavni razlog protiv članstva u NATO borba za tuđe interese (23,8) Velika je i prevaga referendumskog odlučivanja o članstvu u Savezu (76,1 posto), u odnosu na odluku Sabora (21,6 posto).
Podrška ulasku Hrvatske u EU smanjila se na 50,3 posto u odnosu na prošlomjesečnih 53,7 potpore, ali i u usporedbi s prošlogodišnjim izborom od 50,9 posto.
U istraživanju provedenom u ožujku potvrđuje se trend bipolarizacije na štetu manjih stranaka. Tako je HDZ je i dalje prva stranka u zemlji, a SDP samo neznatno zaostaje. To su najzanimljiviji rezultati istraživanja političkih preferencija redovitog mjesečnog ispitivanja javnog mnijenja CRO-Demoskop agencije Promocija plus.
Redovito istraživanje društvenih i političkih preferencija provedeno je 31. ožujka i 1. travnja 2008. godine na reprezentativnom uzorku od 1.300 ispitanika stratificiranom po županijama, naseljima, spolu, dobi i obrazovanju iz cijele zemlje.
Inače, Hrvatska demokratska zajednica je na vrhu ljestvice preferencija političkih stranaka i to s 33,8 posto izbora (34,9 posto u prošlom mjesecu). Socijaldemokrati su na drugom mjestu s 31,9 (33,3 posto u ožujku). Treće mjesto drži HNS s 6,1 posto potpore (1 posto više no prošli mjesec). HSS je na četvrtom mjestu s potporom od 5,2 (4,1 posto prije mjesec dana) što predstavlja najveći pomak u preferencijama političkih stranaka u posljednjem istraživanju.
HDSSB bilježi veliki pad podrške birača - zadnja dva mjeseca držao je stabilnu potporu preko 2 dok je ovaj mjesec ovoj regionalnoj stranci skliznula na 1,4 posto. Jedino je još HSLS s 1,7 posto zadržao svoju prošlomjesečnu poziciju. IDS također bilježi rezultat preko jedan posto 1,3 posto. Sve ostale stranke, koje su i izvanparlamentarne, bilježe izbor u ukupnom zbroju od 1,7 posto, navodi Promocija plus.
Na vrhu ljestvice pozitivnih političara nalazi se premijer Ivo Sanader kojem je porasla potpora u odnosu na prošli mjesec za 2,6 postotna boda te je najpozitivniji političar za 21,9 posto potpore hrvatskih građana. Razlog tome leži u brzim pomacima prema ulasku u NATO savez, drže u agenciji. Slijedi predsjednik Republike Stjepan Mesić sa 17,6 posto potpore (19,2 posto u prošlom istraživanju) što predstavlja njegov pad popularnosti te predsjednika SDP-a Zorana Milanovića na 12 posto (ranije 15) što se dijelom može dovesti u vezu sa zbivanjima unutar stranke.
I na listi "političara negativaca" nalaze se vodeći ljudi dviju najvećih stranaka u zemlji. Ivo Sanader je prvi s 19,8 posto (prošli mjesec 22,7) što predstavlja popravljanje dojma u javnosti, a slijedi Zoran Milanović s 18 posto (17,6 prošli mjesec). Ovaj mjesec za čak 7,2 posto ispitanika svi političari negativni u odnosu na 6,6 posto iz prošlog mjeseca.
U vezi kampanje za referendum o hrvatskom članstvu u NATO za 76,1 posto ispitanika referendum je bolji instrument (u veljači 71,6 posto, što predstavlja porast od 4,5 posto), dok je za njih 21,6 posto dovoljna i odluka Hrvatskog sabora (prije dva mjeseca 24,7), a 2,3 posto ispitanika koji nemaju izgrađen stav o ovoj temi. Među zagovornicima članstva u NATO za odluku koja će biti potvrđena na referendumu njih je 65,2 posto, za saborsku odluku 33,7 posto, a 0,9 posto nema odgovor na ovo pitanje.