Varteks, prva tvrtka koja je prije godinu dana spašavana otpisom čak 70 posto dugova državi, sad želi kupiti udio u Čateksu, tvrtki koja je u istim tim predstečajnim nagodbama često ostajala praznih džepova. Na licitaciji za dionice ipak je prošla ponuda tvrtke VIS, poznatog varaždinskog tajkuna Davora Patafte, no u Varteksu se ne predaju i poručuju - nećemo odustati.
Pročitajte i ovo
Radnička prava
Habijan ponudio rješenja radnicima Varteksa: "Opcije su samo dvije, radi se o privatnoj tvrtki"
I dalje nema rješenja
FOTO Peti dan prosvjeda radnika Varteksa: "Dobili smo informaciju da je Uprava najavila odlazak"
U javnobilježničkom uredu u Ivancu licitiralo se za 33 posto dionica Čateksa. Radili su telefoni, nudila se kuna više. Na kraju je tvrtka VIS, Davora Patafte s 44 kune po dionici nadmašila ponudu Varteksa koji sada najavljuje žalbu.
Od financijskog utopljenika od prije godinu dana Varteks se tako prometnuo u ulagača. U prošloj je godini Varteks iskazao dobit od čak 69 milijuna kuna dok se godinu prije poslovalo s minusom od 126 milijuna. Preokret donosi predstečajna nagodba. Privatnim vlasnicima Varteksa država je oprostila 196 milijuna kuna duga, i kroz HBOR jamčila za 76 milijuna kuna kredita. Država je prijepisom 22 nekretnine naplatila 65 milijuna kuna duga, i još 15, uzimanjem u vlasništvo 13 posto dionica.
Neki kažu da daje rezultate, a neki da ne - Linić kaže: Ostaje!
Uprava Varteksa o poslovnim potezima koje vuče ne želi govoriti dok se mnogi pitaju kako je moguće da tvrtka kojoj je oprošten dug sada ima novca za kupovinu druge tvrtke, a istovremeno najavljuje otpuštanje vlastitih radnika.
Plan restrukturiranja Varteks još nije izradio. Brojka od 1700 radnika mogla bi se i prepoloviti. Na naš upit je li to ostvarenje ciljeva iz predstečajne nagodbe, u ministarstvu financija nisu nam odgovorili. Kritična je zato gradska oporba.
'Te predstečajne nagodbe nisu zakonite i rade se na štetu i vjerovnika i poreznih obveznika. Trebalo je uložiti u radnike i strojeve, nekretnine su i tak prevelike vu Varteksu', rekao je Marijan Kovačić, predsjednik gradskog HDZ-a.
Bez riječi je i prvi čovjek Čateksa, tvornice u većinskom radničkom vlasništvu koja je u dosadašnjim predstečajnim postupcima često ostajala bez svojeg novca, pa i sama upala u dugove.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook