Ovo su prosječne cijene noćenja na Jadranu, mnogima su nedostižne: "Hrvatima je najteže"
Piše Bruna Papić, DNEVNIK.hr,
07. ožujka 2026. @ 07:37
komentari
Ususret turističkoj sezoniFoto: DNEVNIK.hr
Na hrvatskim se autocestama i ove sezone očekuju gužve, prometni čepovi i tisuće turista. I dok svi u turizmu tvrde kako su za ljeto u potpunosti spremni, a cijene su već formirane, pitanje je hoće li u popularne destinacije moći i hrvatski građani.
Podijelite
Tek pokoji zrakoplov na nebu i sramežljive najave još jedne ljetne sezone. Svi koji vuku kofere biraju Hrvatsku u ožujku zbog puno nižih cijena.
"Platili smo samo 60 eura za noć i to apartman sa šest kreveta. Imamo cijeli prostor samo za sebe", ispričao je John iz SAD-a, i to u miru i tišini, bez gužvi.
Iako se na prvu ne čini tako, u Splitu su u petak uživali i gosti. Najviše ih je iz BiH i Slovenije, a u stopu ih prate Nijemci i Amerikanci, gosti s dva emitivna tržišta koji će ovog ljeta preplaviti splitsku rivu. Međutim, i ove se godine postavlja pitanje - po kojoj cijeni?
Ususret turističkoj sezoniFoto:
DNEVNIK.hr
Svi koji se sada odluče rezervirati privatni smještaj u popularnim destinacijama na Jadranu za dvije noći i dvije osobe 1. srpnja, mogu očekivati ove prosječne cijene - u Puli 206 eura, na Pagu 250, u Splitu 265, na Hvaru 10 eura više, a u Dubrovniku 225 eura.
Upravo su apartmani još uglavnom prazni, ali obala je navikla na last minute odluke.
Ususret turističkoj sezoniFoto:
DNEVNIK.hr
"Prvi i drugi mjesec budu tri, četiri dana ako nitko ne rezervira na duže vrijeme. Ove godine nisam bila te sreće. Ali već u trećem, četvrtom, petom, šestom i sedmom mjesecu bude više", objasnila je iznajmljivačica Snježana Labrović.
"U Splitu je konkretno sezona malo slabija oko petog mjeseca - javljaju brojni iznajmljivači. Što se tiče ostalih dijelova, opet je kako gdje, određene lokacije su interesantnije od nekih drugih, a Split će biti apsolutno pun kroz srpanj i kolovoz i tu se ne očekuju neke bitnije promjene", poručila je Hana Matić iz udruge Spasimo male iznajmljivače.
Hana Matić, udruga Spasimo male iznajmljivačeFoto:
DNEVNIK.hr
Ali u kontekstu svjetske geopolitike, do srca sezone sve se može promijeniti u treptaju oka.
"Ne možemo se dovesti u situaciju da na nekim nama tradicionalnim tržištima Hrvatska postaje na neki način skupa", rekao je ministar turizma i sporta Tonči Glavina.
Tonči Glavina, ministar turizma i sportaFoto:
DNEVNIK.hr
Posljednjih godina skupa je upravo hrvatskim građanima.
"Ja mislim da svatko ima prilike, samo je pitanje koliko i gdje. Naravno, primanja nisu onakva kakva zadovoljavaju neke normalne potrebe jednog građanina. Hrvatima je najteže", rekla je Vjera iz Splita.
"Ovdje je bolje nego u Dubaiju. Ja sam bio tamo četiri ili pet puta, ali iako u Dubaiju ima što za vidjeti, dobro je izgrađeno i tako - ovo što mi imamo ovdje nemaš svugdje", rekao je Ilir iz Njemačke.
A ako se uz lijepo vrijeme zbroje realne cijene trgovine i usluga, i hrvatski građani mogu na more - možda u malo većem broju nego prošle godine.