Splitsko-dalmatinska županija ima i velik broj stanovništva pa tako je velik i broj nezaposlenih, no ako pogledamo i našu stopu nezaposlenosti ona je iznad hrvatskog prosjeka. Neslavno prvo mjesto po apsolutnom broju držimo već niz godina. A problem je što je situacija sve gora i gora. Tvrtke propadaju, nitko ne traži radnike, a ako pogledate u zadnje vrijeme i naše izvještaje o propasti tvrtki bilo da je riječ o Splitskoj Željezari, Salonitu, Dalmatinka Nova, SMS, sve te kritične situacije dolaze upravo iz naše županije. Stručnjaci ističu i da se stvorilo neaktivno društvo i da nema druge nego da se više novca preusmjeri iz socijalnih davanja na poticanje proizvodnje.
Pročitajte i ovo
očekuje se ostavka premijera
Pala francuska vlada: Šuška se tko bi mogao biti budući premijer
zapošljava širom Hrvatske
MORH traži 300 ljudi: Objavili koji su glavni uvjeti
>> 'Hrvatska je bolesna od nezaposlenosti'
Imotski je, poput ostatka dalmatinske zagore, jedno od najugroženijih mjesta po nezaposlenosti u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Njegovi stanovnici tvrde sve je gore i gore. Teško je pronaći posao svima, pa i mladima koji često dane provode po kafićima. U zavodu za zapošljavanje tvrde da je to problem u cijeloj županiji. Neslavno prvo mjesto po apsolutnom broju nezaposlenih, ova županija ima jer jednostavno nema dovoljno radnih mjesta, a radnika se traži sve manje i manje.
Za loše stanje kriva i Vlada
'Mi smo već u godinu dana izgubili jedan škver dakle uglavnom se tu radi o malim poduzećima, o malim obrtima. Recimo posebno je pogođena mala brodogradnja, posebno su pogođena proizvodna poduzeća dakle tu se gubi onaj zdravi dio tržišta', objasnio nam je Renato Jerončić iz HZZ-ovog područnog ureda u Splitu. Dok je turizam popravio situaciju preko ljeta, jesen donosi rapidan porast, a bit će samo još i gore. Procjene su zavoda da bi broj do drugog i trećeg mjeseca broj mogao narasti i do 45 tisuća nezaposlenih. Dalmatinska udruga poslodavaca smatra da je za loše stanje kriva i Vlada zbog donošenja loših zakona.
Neizvjesna i sudbina radnika Splitske željezare, Salonita i Dalmatinke Nove
'Primjer u maloj brodogradnji gdje su jednu granu gospodarstva koja se vlastitim sredstvima digla na svoje noge potezom pera nekog ćate u Zagrebu jednostavno presjekli tu granu i sad na tisuće ljudi radno mjesto im visi u ovo vrijeme krize i recesije, to je nedopustivo', naglasio je Hrvoje Marušić iz HUP-a Dalmacije. Veliki udar nezaposlenosti prijete i od tvrtki čiji se radnici još bore za posao - Splitska željezara, Salonit, Dalmatinka Nova, samo su neka od poduzeća čiji bi se radnici mogli uskoro pribrojati broju nezaposlenih. A svi strahuju i za sudbinu brodogradilišta te što će biti ako i oni završe na zavodu.
Nezaposlenima još nisu pribrojeni ni brojni radnici kojima su radne knjižice još uvijek u tvrtkama koji već duži period niti rade niti radnicima isplaćuju plaće, poput Dalmatinske Nove, ali zadnjih mjeseci primjerice nekad perspektivna tvrtka poput SMS-a čiji radnici još uvijek ne znaju kakva im je sudbina.