Jorge s Kube mislio je da će mu ruska putovnica biti karta za slobodu i bogatstvo. Umjesto toga donijela mu je beskrajnu gažu riskiranja vlastitog života u ratu Moskve protiv Kijeva.
Kubanac je jedan od tisuće stranaca koji su potpisali jednogodišnje ugovore s ruskom vojskom, namamljeni obećanjem izdašnih plaća, kao i ubrzanim postupkom dobivanja državljanstva za sebe i svoje najbliže. Za Kubance, kojima je život u režimu opterećenom američkim sankcijama kao boravak u zatvoru na otvorenom, ruska putovnica bila je veoma privlačna, no nažalost, ona dolazi i s omčom za vrat.
"Sada nam govore da, budući da smo ruski građani, moramo nastaviti s borbom do kraja rata", izjavio je Jorge govoreći iz ruske regije Kursk, gdje moskovske trupe pokušavaju odbiti ukrajinsku ofenzivu.
Stranci regruti
Kako se gomilaju žrtve u ratu koji traje od veljače 2022., Moskva je diljem svijeta potražila zamjenu za izgubljene vojnike. Preko mutnih posrednika borci se dovlače iz Nepala, Gane, Sirije, Indije i Šri Lanke.
Iako se točna brojka stranih boraca čuva kao tajna, vojni stručnjaci složni su da ona i nije tako velika te čini samo djelić ukupnih vojnih snaga Kremlja u ratu protiv Ukrajine i služi više za popunjavanje rupa u vojnim redovima nego kao neka presudna snaga na bojištu.
Politički, Moskva nazočnost stranih vojnika iskorištava da prezentira hladnoratovski narativ o ruskoj borbi protiv američke hegemonije, što nije strano Kubancima koji su sudjelovali u intervenciji u Angoli, gdje su se borili u posredničkom ratu protiv SAD-a, piše Politico.
Rat u Ukrajini - 1
Foto:
Afp
Ipak, gotovo nitko od Kubanaca s kojima se razgovaralo nije ideologiju naveo kao razlog prijave, nego da su na prevaru namamljeni u Rusiju nakon što su reagirali na objave na društvenim medijima, a za koje su mislili da će im donijeti neke poslove za koje se ne traže kvalifikacije, civilni poslovi, često u građevinarstvu.
Neki priznaju da su svjesno odgovorili na poziv Rusije da se priključe ratu zbog financijskih poteškoća i obiteljskih obveza. Na Kubi su životarili kao učitelji, stolari, konobari i građevinari. Godinu dana vojne službe nije se činilo kao strašna stvar za novo državljanstvo i s tim novi život.
Uklete putovnice
U rujnu 2022. ruski predsjednik Vladimir Putin proglasio je djelomičnu mobilizaciju, što je izazvalo šok u Rusiji, gdje su tada prvi put osjetili da će morati i sami položiti svoje živote u specijalnoj operaciji.
Stotine tisuća mladih muškaraca pobjeglo je tada iz Rusije, ali mnogi su se odazvali pozivu, što iz osjećaja domoljublja, što od nedostatka izbora ili straha od osvete. Mobilizirani su vjerovali u brzu pobjedu ili barem da će nakon nekog vremena biti zamijenjeni s drugim vojnicima.
Rat u Ukrajini - 2
Foto:
Afp
Dvije godine kasnije mobilizirani su još na frontu, a Putin izbjegava još jednu mobilizaciju kako ne bi došlo do još jednog društvenog sloma. Umjesto toga ruska vojska oslanja se više na dobrovoljce, nudi domaćim ljudima visoke plaće, a stranim regrutima ubrzano dobivanje državljanstva.
I baš kao što su mobilizirani Rusi shvatili da kraj njihove službe može nastupiti tek kada rat završi, slično nešto počinju shvaćati i Kubanci koji su svježe postali Rusi jer čak i ako su potpisali jednogodišnji ugovor s vojskom, to ih neće maknuti s fronta.
"Koriste državljanstvo da nas prikuju ovdje", rekao je u videopozivu David, još jedan kubanski regrut čiji je ugovor službeno istekao u srpnju. "To mi zvuči kao ucjena."
David je rekao da je posljednji put vidio svoju kubansku osobnu iskaznicu u listopadu 2023., kada su mu je zaplijenili njegovi vojni nadređeni. Ubrzo nakon toga oduzeta mu je i njegova ruska putovnica, izdana samo nekoliko tjedana ranije, pod krinkom da je bez nje sigurnije prijeći u Ukrajinu.
Neki pak nisu ni vidjeli svoje ruske dokumente.
"Mnogi nemaju nikakve dokumente. Oni su u posjedu ministarstva obrane. Dakle, ne mogu tek tako pobjeći i obratiti se veleposlanstvu svoje zemlje", upozorava Ivan Čuviliajev iz udruge koja pomaže Rusima da pobjegnu s fronta.
Rat u Ukrajini - 3
Foto:
Afp
"Strani borci trebaju znati da ako potpišu ugovor s ruskom vojskom ili prihvate putovnicu od nje, prijavljuju se za borbu na neodređeno vrijeme u Ukrajini sve dok Kremlj ne proglasi kraj operacije ili dok ne budu ubijeni ili teško ozlijeđeni", upozorava Dara Massicot, obrambena analitičarka Carnegiejeve zaklade za međunarodni mir.
Bomba koja otkucava
Za razliku od Indije, koja se angažirala da vrati svoje državljane koji su na prevaru dovedeni na ukrajinski front, Kuba službeno ne priznaje svoje dobrovoljce, nego ih je proglasila plaćenicima, što je kazneno djelo na Kubi, pa sve Kubance regrutirane u Rusiji u rodnoj zemlji čeka zatvor.
Za Kubance zaglavljene u ruskom ratu produženje vremena na bojnom polju nakon ugovorenog roka nije formalnost; svaka dodatna minuta na frontu znači veći rizik od fizičkih ili psihičkih ozljeda i veću blizinu smrti.
Rat u Ukrajini - 4
Foto:
Afp
"Da sam barem mogao kopati rovove", rekao je David, a glas mu se slomio. "Prošle godine učinio sam ono što sam rekao da nikad neću učiniti, ali to je bilo ubij ili budi ubijen, a ja moram brinuti o četvero djece."
Ideja da postoji jasan krajnji rok za njegovo vrijeme u ruskoj vojsci održala ga je na životu prve godine, rekao je. "Sklopio sam pakt s Bogom na godinu dana i On me zaštitio. Ali ne dvije godine ili tri", nastavio je plačući. "Ne želim nikome da se ujutro probudi pred izborom između samoubojstva ili ubojstva."
David je ranjen i neko vrijeme proveo je u bolnici. Nakon što je od osoblja načuo da će ga ponovno vratiti na prvu crtu unatoč ozljedama i činjenici da je prekoračio ugovor za četiri mjeseca, David je uspio ustopirati auto i pobjeći.
Sada živi u skrivanju na tajnoj lokaciji dok traži način da pobjegne iz Rusije bez ikakvih dokumenata, mada ne zna kamo otići. "Kubanci poput mene boje se Kube jednako kao i Rusije", rekao je David.
Ne želeći se izložiti riziku kazne, trojica od četvorice novaka kojima je istekao jednogodišnji ugovor rekli su da bi radije ostali na frontu i povjerili svoju sudbinu višoj sili.
"Sve što mogu učiniti je čekati", napisao je Manuel, "i moliti se Bogu da mi jednog dana bude dopušteno napustiti ovo mjesto. Kao slobodan čovjek."
Pročitajte i ovo
VISOKE PEĆI POTPALJUJEM JA
FOTO U cementari spaljeno gotovo dvije tone droge vrijedne 34,6 milijuna eura
Pročitajte i ovo
Kao nakon Drugog svjetskog rata
Medvedev odbio njemački scenarij za kraj rata: "To je pokvarena ideja o kojoj se ne govori naglas"