Jako brzo mogu poletjeti. Mogu pretražiti velike količine terena. Oko s neba - bespilotni sustavi - važan su dio HGSS-a.
Po snijegu, kiši, mraku - velika su pomoć u akcijama spašavanja života i potraga za nestalima.
"Imamo jednu od većih flota bespilotnih sustava u EU. Materijalno se štedi dosta. Kao što kažemo, jedan pas zamijeni 20 ljudi na terenu, jedna bespilotna može od 5,10, 20, 50... samo nebo je granica", rekao je Filip Biočić, voditelj odjela bespilotnih sustava, HGSS.
Strateški raspoređene po cijeloj državi, koriste se u gotovo svim akcijama.
"Na gotovo svim akcijama taj resurs upotrebljavamo, svakako da nam uvelike pomažu, vidjeli ste i sami na primjeru bake iz Dalmatinske zagore", rekao je Petar Prpić, HGSS.
Pročitajte i ovo
Pretjerana retorika, ali...
Ivana Petrović o predsjednikovu obraćanju: "Moram priznati da prvi put od njega ovo čujem. Očekujem odgovor od premijera Plenkovića je li to točno"
Pročitajte i ovo
Obraćanje predsjednika
Milanović: "Odlučio sam upozoriti na ozbiljnu prijetnju. To je politički udar Andreja Plenkovića na ustavni poredak i demokraciju"
Brze i efikasne, ovakve bespilotne letjelice koriste se i prilikom prirodnih katastrofa jer brzo prikupljalju veliku količinu podataka.
"O oštećenjima, strukturalnim ugrozama, tipa mostova brana i slično primjenjivajući određene senzore", rekao je Biočić.
Pa primjerice, tijekom poplava uz pomoć ovih letjelica može se mapirati prostor, nadgledati teren, otkriti koliko je visoka voda i planirati unaprijed obranu.
Djeluju i na međunarodnim misijama spašavanja, a veliki angažman imale su i u razornom petrinjskom potresu.
Više pogledajte u videu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.