Ministar Čobanković boravi u trodnevnom posjetu BiH, a nakon posjeta području Dervente te Kiseljaka, o cjelini problema povratka na područje BiH razgovarao je s ministrom Halilovićem.
Pročitajte i ovo
Humanitarna kriza
Šuška se o nevjerojatnom planu SAD-a, brzo stigao odgovor iz Albanije: "Pa mi nismo na Bliskom istoku"
Povratak u Siriju
Europska zemlja objavila plan za povrat izbjeglica: "Mogućnosti za to postoje i mi ćemo ih iskoristiti"
Amerika napala Iran
Iranski ministar vanjskih poslova kod Putina, Rusija poručila: "Amerika je otvorila Pandorinu kutiju"
Duboka zabrinutost
Premijer Plenković poslao poruku Iranu
Brza reakcija
Trump se opet oglasio! Brutalno napao jednu osobu: "On je lijen i neproduktivan"
Čobanković je u izjavi novinarima podsjetio kako je Hrvatska samo prošle godine za povratak na područje BiH izdvojila 50 milijuna kuna te je najavio kako će se takva potpora nastaviti jer je još puno onih koju su zainteresirani vratiti se u prijeratne domove.
"Hrvatska podupire kompletan regionalni pristup u rješavanju ove problematike, ali zbog toga ne treba zapostaviti bilateralni pristup", kazao je Čobanković.
Potvrdio je kako će u tom cilju Hrvatski sabor do kraja lipnja ratificirati sporazum o povratku izbjeglica između Hrvatske i BiH potpisan 2001. godine.
Odgovarajući na novinarsko pitanje, ministar Čobanković je potvrdio kako Hrvatska rješava problem prijeratnih nositelja stanarskih prava, no istaknuo je kako je riječ o procesu koji se ne može riješiti preko noći.
Obojica ministara upozorila su i na to kako je pitanje povratka iznimno složeno, jer podrazumijeva ne samo obnovu domova nego i gospodarsku obnovu i stvaranje niza drugih uvjeta za normalan život.
"Ne može se očekivati od ljudi koji ne mogu trajno riješiti svoju egzistenciju da trajno žive na području na koje se vraćaju", upozorio je Čobanković potvrdivši spremnost Hrvatske da i na tom planu svojim iskustvom pomogne povratak u BiH.
Ministar Halilović je pozdravio napore Hrvatske da se potakne proces povratka u Posavinu.
"Vlada RH ulaže značajna materijalna sredstva da pomogne izbjeglima s tog prostora i ona je jedan od najznačajnijih donatora koja pomaže taj proces", kazao je Halilović dodajući kako je važno i to što će Hrvatska uskoro ratificirati bilateralni sporazum o povratku izbjeglica.
Podsjetio je da ukupna godišnja izdvajanja za povratak u BiH sada dosežu iznos od oko 80 milijuna eura no ta sredstva uglavnom se ulažu u obnovu kuća.
Ministar Čobanković je o problemu povratka izbjeglica tijekom boravka u Sarajevu razgovarao i s vrhbosanskim nadbiskupom, kardinalom Vinkom Puljićem.
Za četvrtak su najavljeni njegovi susreti s predstavnicima vlasti Prozora kao i hercegovačkih županija s hrvatskom većinom.