Kako navodi list, Bush će sljedećeg mjeseca organizirati zajednički sastanak s predstavnicima Hrvatske, Makedonije i Albanije na kojem će objaviti prijem tih zemalja u NATO, prenosi novinska agencija Tanjug.
Pročitajte i ovo
prvi veliki intervju nakon izbora
Trump objavio: "Ovo je moj uvjet za ostanak SAD-a u NATO-u"
sukob dva brda
Hrvatski sabor potvrdio slanje hrvatskih vojnika u 12 misija, NSATU na čekanju
Bush bi trebao početkom lipnja otputovati u Europu, gdje bi od 6. do 8. lipnja trebao sudjelovati na summitu skupine G8 u Njemačkoj, a nakon toga posjetiti više europskih zemalja.
List također navodi da SAD podržava članstvo Makedonije u NATO-u pod nazivom Republika Makedonija, te da članstvo ne uvjetuje rješavanjem spora s Atenom o ustavnom nazivu te zemlje.
Raste potpora građana ulasku Hrvatske u NATO
Prema najnovijim ispitivanjima javnosti, 52 posto građana trenutno podržava ulazak Hrvatske u NATO savez, što je povoljnije nego u ožujku kada je podršku tome dalo 43 posto građana.
Priopćila je to danas istraživačka kuća GfK Hrvatska koja je provela telefonsko istraživanje, od 10. do 17. svibnja, na 1000 ispitanika.
Povoljnije raspoloženje građana prema NATO savezu, iz GfK tumače pojačanim intenzitetom informacija vezanih uz ulazak Hrvatske u NATO savez.
U priopćenju GfK navodi da je zabilježen pad s 31 na 25 posto onih koji su protiv, dok otprilike jedna petina ostaje i dalje
neopredijeljena (tu je nešto više žena, osoba između 18 i 24 godine starosti, višeg stupnja obrazovanja ili su iz Sjeverne Hrvatske).
Odgovori na pitanje koliko će Hrvatska biti sigurnija i na
međunarodnom planu snažna ako uđe u savez s Njemačkom, Francuskom, SAD-om, Velikom Britanijom i ostalim članicama NATO-a pokazuju da su građani u velikoj većini, gotovo četiri petine, uvjereni da će Hrvatska biti sigurnija i snažnija država nakon ulaska u NATO.
Promatrano po regijama, stanovnici Istre, Primorja i Gorskog Kotara te Dalmacije najvećim dijelom, u odnosu na ostale regije, smatraju da će Hrvatska znatnije oslabiti, odnosno najmanji udio ih smatra da će znatnije ojačati. Percepcija Hrvatske kao sigurnije i snažnije države iznosi preko 80 posto ispitanih u dobi do 55 godina, nakon čega dolazi do opadanja. Muškarci su u većoj mjeri uvjereni u sigurnost i snagu ako je zemlja unutar NATO-a.
Upitani o vremenu u kojem misle da će Hrvatska postati članicom NATO-a, najveći broj ispitanih, njih 47 posto, odgovorio je kako smatra da će Hrvatska ući u NATO u slijedećih dvije do pet godina, a samo pet posto ispitanika tu iskazuje da Hrvatska neće postati članicom NATO saveza.
Iz odgovora na pitanje hoće li Hrvatska za nekoliko godina postati članica NATO-a proizlazi da 88 posto populacije smatra da će Hrvatska postati članicom NATO saveza kroz neko vrijeme.
Iz GfK navode i kako je u odnosu na prošli val istraživanja posebno porastao segment građana koji smatraju da će za manje od dvije godine doći do članstva u NATO savezu (rast od 13 na 24%), a iznad prosjeka se najviše ističu muškarci i visoko obrazovani (po 32%).