Središnje euharistijsko slavlje predvodio je predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) zagrebački nabiskup kardinal Josip Bozanić u zajedništvu s predsjednikom Slovenske biskupske konferencije (HBK) ljubljanskim nadbiskupom Alojzom Uranom, slovenskim i hrvatskim
nadbiskupima i biskupima te svećenicima, a na misi je propovijedao koparski biskup Metod Pirih.
Pročitajte i ovo
"MOŽEMO BITI ZADOVOLJNI SEZONOM"
Plenković: "U prvom poluvremenu odradili smo sjajnu utakmicu, bolest je prije par mjeseci bila puno ubojitija"
Pripreme u pandemiji
Blagdan Velike Gospe u vrijeme korone: Vjernicima u Aljmašu uzimat će broj osobne iskaznice
Novi napad
Težak udarac na Crnom moru: Dronovi pogodili tankere, proizvodnja pala za 35%
Mučni detalji sa suđenja
Horor na psihijatriji: Transrodni muškarac stigao na odjel, u roku od sat vremena su ga silovali
na tisuće mrtvih
Upozorenje američkim državljanima otkriva kad počinje napad?
Pozdravljajući okupljene štovatelje Blažene Djevice Marije, riječki nadbiskup mons. Ivan Devčić istaknuo je kako su se slovenski i hrvatski vjernici vjekovima susretali i međusobno prepoznavali kao braća i sestre iste nebeske Marije.
Podsjetio je na brojne slovenske svećenike koji su se istaknuli kao duhovni mostograditelji, od kojih su mnogi bili prisiljeni doći u Hrvatsku, gdje su ih braća po vjeri
velikodušno prihvatila.
Riječki nadbiskup Devčić naglasio je i kako su dva naroda i
predstavnici Crkve u njemu tijekom povijesti dijelili, posebno na prostorima Istre i Kvarnera, zajedničku sudbinu, kao i borbu za očuvanje samobitnosti, koju su mnogi htjeli oduzeti, a u tome, upravo zbog međusobnog pomaganja i suradnje slovenskoga i hrvatskoga naroda, nisu uspjeli, iako su bili nadmoćniji.
U prošlosti tražimo poruke za budućnost
"Vjerujem da ćemo iz te zajedničke prošlosti znati izvući pouke za budućnost u kojoj ćemo ništa manje biti upućeni jedni na druge u nastojanju da svoju vjeru i identitet sačuvamo pred naletom sve veće globalizacije i mnogih drugih veoma lukavih načina osvajanja i podvrgavanja", rekao je mons. Devčić.
Kardinal Bozanić naglasio je da je današnje hodočašće na Trsat "znak i izražaj našeg katoličkog zajedništva" te pozvao na molitvu za sve, posebice obitelji, djecu i mlade.
Koparski biskup Metod Pirih u propovijedi je ocijenio da "danas mnogo ljudi doživljava krizu vjere" te da "suvremeni čovjek ne treba Boga jer smatra da zna i sve može sam, a istodobno se osjeća osamljenim, bez snage i ufanja."
"Kriza vjere posebno je opasna u bračnim parovima i obiteljima", kazao je biskup Pirih, ocjenivši da "svijet u kojem živimo nije sklon životu, zato su mnoge župe demografski ugrožene."
Biskup Pirih pozvao je vjernike da podupru obitelj, kazavši da je ona osnovna čestica Crkve i našeg društva te da bez djece nema budućnosti.
No, naglasio je kako će se bez konkretne pomoći politike, bez
pravednih zakona i dobrog socijalnog uređenja, teško ostvariti želja o brojnim obiteljima.
Nema budućnosti bez djece
Istaknuvši da život treba cijeniti, čuvati i braniti od začeća do
prirodne smrti, biskup Pirih kazao je kako "nikada ne smijemo pristati da se napada na život, kao što je pobačaj" te kako "treba postignuti da i nerođena djeca imaju pravo na život."
Biskup Pirih ocijenio je također kako "vjera u život nije nikada
bila tako slabašna kao danas" te da " nema budućnosti bez djece, niti bez odraslih, koji žele postati majke i očevi."
"Naša je zadaća da zdrave misli o obitelji širimo i utvrđujemo u našoj sredini", kazao je biskup Pirih.
Zaključio je i kako je zadaća vjernika da probuđuju vjeru i pozitivan način razmišljanja o životu, da sebi i svojoj sredini dokažu da čovjek ne živi samo od kruha te da je život daleko više nego jelo i piće.