Trend porasta potrošnje lijekova u Hrvatskoj se nastavlja, građani su lani gotovo milijardu kuna potrošili na bezreceptne lijekove, najviše na analgetike i lijekove protiv povišene temperature, a bilježi se i porast potrošnje D vitamina, podaci su HALMED-a za 2022. godinu.
U prosjeku svaki je stanovnik Hrvatske dnevno popio po jednu i pol tabletu, na lijekove na bazi acetilsalicilne kiseline, poput Aspirina i Andola, potrošeno je lani 39,5 milijuna kuna, a na one s paracetamolom, kao što su Lekadol ili Lupocet, 35,2 milijuna kuna.
Pročitajte i ovo
Strašno
FOTO Nova nesreća u Veneciji: Autobus se zabio u stambenu zgradu, gradonačelnik obustavio promet svih vozila te tvrtke
Visoka potražnja bila je i za ibuprofenom, pa su na lijekove protiv boli poput Neofena i sličnih, građani potrošili 58,4 milijuna kuna, navodi se u godišnjem izvješću Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).
Ilustracija
(Foto:
Zeljko Hajdinjak/Cropix)
Ukupna potrošnja lijekova u 2022. iznosila je 10,4 milijarde kuna, dvostruko više nego 2015. godine i 5,3 posto više nego prethodne 2021. godine. Prvi put ovaj je iznos premašio deset milijardi kuna.
Oko deset posto tog iznosa, oko milijardu kuna, ostavili su građani u ljekarnama za lijekove koji ne idu na recept Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Lijekovi za šećernu bolest i probavni sustav na drugom mjestu po potrošnji
Značajno više nego prethodnih godina trošio se ibuprofen, čak 31 posto više u odnosu na 2021., a više se trošila i folna kiselina, lijekovi protiv visokog tlaka i kardiovaskularnih bolesti. Uvjerljivo najveće povećanje potrošnje imao je vitamin D3, korišten, uz ostalo, u prevenciji i terapiji covida. Čak tri puta porasla je potrošnja vitamina D3 po stanovniku u proteklih pet godina.
Pročitajte i ovo
Novo podrhtavanje
Pogodio ih novi potres nakon dva razorna u kojima je poginulo više od 1000 ljudi, većinom žena i djece
Ukupno gledajući, najveću potrošnju tradicionalno imaju lijekovi za kardiovaskularni sustav, odnosno lijekovi za srčane bolesti. Slijede lijekovi za probavni sustav, a na trećem su mjestu lijekovi za živčani sustav, za smirenje i ublažavanje drugih tegoba mentalne prirode.
Prema terapijskim skupinama, najviše novca je otišlo na imunomodulatore, odnosno na lijekove za liječenje malignih bolesti - 3,8 milijardi kuna. Slijede antidijabetici, lijekovi za šećernu bolest i probavni sustav na koje je potrošeno nešto više od milijarde kuna. Na trećem su mjestu lijekovi za smirenje.
Pročitajte i ovo
Sukob na Bliskom istoku
Bolnice u Gazi dnevno troše mjesečne zalihe: "Ostat ćemo s našim pacijentima i braniti njihovo pravo na život do samog kraja"
Podaci HALMED-a pokazuju i da je 90,6 posto potrošnje lijekova bilo na teret HZZO-a (9,4 milijarde kuna), dok su 9,4 posto platili građani (975,9 milijuna kuna).
93 posto lijekova izdano na recept
S obzirom na način izdavanja, 93,1 posto lijekova izdano je na recept HZZO-a, dok su ostali bili iz skupine tzv. bezreceptnih lijekova.
Pročitajte i ovo
Sezona je iza ugla
Stiže 500 tisuća doza cjepiva protiv gripe: "Virus jako brzo evoluira i brzo se mijenjaju sojevi"
Za 2022. godinu HALMED je zaprimio i obradio podatke za 1511 lijekova, povećanje u odnosu na 2021. prisutan je u svim terapijskim skupinama lijekova, uključujući skupinu kardiovaskularnih lijekova koja je imala najveću potrošnju i skupinu lijekova za maligne bolesti na koju je potrošeno najviše novca.
Pročitajte i ovo
Sustanari ljuti
Bez dozvole pretvara poslovni prostor u hostel: "Mi smo zabrinuti za sigurnost svoje djece"
Gledajući po županijama, prošlogodišnji je rekorder po broju popijenih lijekova u izvanbolničkoj potrošnji na tisuću stanovnika - Sisačko-moslavačka županija (1768 doza), na drugom mjestu je Bjelovarsko-bilogorska (1696), a na trećem je Krapinsko-zagorska županija (1668). Najmanju potrošnju imala je Požeško-slavonska županija (1101 doza).
Što se tiče trošenja novca na lijekove u izvanbolničkoj potrošnji na prvom je mjestu Grad Zagreb (1,3 milijarde), na drugom Splitsko-dalmatinska (526,4 milijuna), a na trećem je Zagrebačka županija (379,5 milijuna).
Ilustracija
(Foto:
Zeljko Hajdinjak/Cropix)
Soldo: Nastavlja se trend porasta potrošnje lijekova
U osvrtu na najnovije izvješće HALMED-a, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore (HLJK) Ana Soldo primjećuje da se u Hrvatskoj nastavlja s trendom porasta potrošnje lijekova i prema definiranoj dnevnoj dozi po glavi stanovnika kao i u financijskom smislu, iako je porast potrošnje u prosjeku niži u odnosu na prethodne godine.
Posljedica je to veće dostupnosti lijekova na Listi HZZO-a kao i lijekova koji ulaze na tržište, a pacijenti ih kupuju o svom trošku.
Pročitajte i ovo
Sustanari ljuti
Bez dozvole pretvara poslovni prostor u hostel: "Mi smo zabrinuti za sigurnost svoje djece"
Izvješće je pokazalo i porast potrošnje lijekova koji se izdaju bez recepta, u nešto većem postotku nego što je to bilo proteklih godina. Posljedica je to razvoja tržišta bezreceptnih lijekova u Hrvatskoj te sve većeg broja lijekova koji se mogu kupiti bez recepta, izjavila je predsjednica Ljekarničke komore za Hinu.
Pročitajte i ovo
Tužna vijest
Motociklist smrtno stradao nakon slijetanja s ceste: Prijatelji se opraštaju od sportaša i poznatog vozača auto utrka
Potrošnja po terapijskim skupinama uglavnom prati trend iz prethodnih godina s većim porastom potrošnje na tzv. skupe lijekove za onkološke i autoimune bolest.
Više se troše lijekovi za probavni sustav, vitamin D
Novost u 2022. znatno je veća potrošnja na lijekove za probavni sustav i metabolizam koji nisu u prethodnim godinama bili na vodećim mjestima po financijskim izdacima.
Pozitivan trend se vidi u smanjenju novca koji se izdvoijio za antibiotike, što može biti posljedice smanjivanja cijena, ali i sve veće svjesnosti o smanjivanju njihove neopravdane primjene s novim protokolima u bolnicama.
Pročitajte i ovo
Davor Šišović
U strašnoj nesreći na pruzi smrtno stradao ugledni novinar: Policija objavila detalje
Vitamin D bilježi povećanje potrošnje u proteklih nekoliko godina. Djelomično razlog leži u tome da su se proširile indikacije za njegovo propisivanje, no Soldo vjeruje i da su protokoli u medijskim objavama za liječenje covida tijekom pandemije sigurno utjecali na porast potrošnje.
Napominje i da se u izvješću HALMED-a ne bilježi izdavanje D vitamina registriranog kao dodatak prehrani.
Pročitajte i ovo
Sukob na Bliskom istoku
"Nema načina da preživimo": Stižu upozorenja o besmislenosti evakuacije - sigurnih područja nema, cijeli teritorij je pod napadom
"No takvih je proizvoda na tržištu jako puno i zbog reklama pacijenti ih puno kupuju u ljekarnama, ali i na drugim mjestima gdje su dostupni dodaci prehrani", ističe Soldo.
Ne očekuje se nestašica antibiotika za djecu
Proteklu jesen smo imali velikih problema s dostupnošću antibiotika za pedijatrijsku populaciju, no Soldo ističe kako bi, po najavama, situacija ove godine trebala biti značajno povoljnija te se ne očekuju problemi s dostupnošću lijekove za učestale infekcije kod djece.
Ilustracija
(Foto:
Bozidar Vukicevic/Cropix)
Za ostale terapijske skupine javljaju se povremene nestašice, no za veći broj lijekova postoje druga terapijska rješenja.
Pročitajte i ovo
raspoređuju se snage
Izrael priprema koordinirani napad iz zraka, mora i kopna na Gazu
"Nemamo kritičnih nestašica što je značajan podatak i za pacijente i za zdravstvene radnike, no sigurno možemo očekivati istu dinamiku pojavnosti nestašica kakvu imamo u proteklih nekoliko godina", kaže predsjednica Komore.
Pročitajte i ovo
na udaru i Hrvatska
Rat u Gazi - još jedan udarac za svjetsku ekonomiju
Poručuje i da je pacijentima iznimno važno osigurati što brži put do zamjenskog lijeka te se nada da će se propisi uskladiti s potrebama pacijenata.