Naime, država sada kažnjava majke nižim mirovinama no što ih imaju žene bez djece, jer u izračun mirovine ulazi i vrijeme provedeno na rodiljnom, odnosno roditeljskom dopustu, kad je mnogim ženama naknada bila, jest, ili će tek biti manja od plaće koju su primale, odnosno primaju, piše Novi list.
Pročitajte i ovo
PROSVJED NA PRAZNIK RADA
I dalje su bijesni zbog mirovinske reforme: Macron dočekan zvižducima, lupanjem loncima i dobacivanjem
Uhićeno 112 prosvjednika
Macron potpisao kontroverznu mirovinsku reformu: Sindikati pozvali radnike na ulicu
Na pitanje hoće li predložena mirovinska reforma donijeti i izjednačavanje mirovina majki s onima žena koje nisu bile na rodiljnom dopustu, iz Ministarstva za demografiju odgovorili su da će "nakon provedenih analiza i iznalaženja najpovoljnijeg rješenja, pristupiti odgovarajućim izmjenama u skladu s financijskim mogućnostima. U suradnji s nadležnim Ministarstvom rada i mirovinskog sustava razmotrit će se mogućnost osiguranja odgovarajućih doprinosa za mirovinsko osiguranje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta".
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić za Novi list rekla je da je prošle godine zaprimila pritužbu majke šestero djece zbog diskriminacije u mirovinskom sustavu jer će, unatoč višoj stručnoj spremi te stažu od 39 i pol godina, imati mirovinu, zbog majčinstva, od 2400 kuna.