Državni hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje za utorak zbog velike opasnosti od hladnog vala koji može djelovati na zdravlje i to u tri hrvatska grada - Karlovac, Gospić i Split.
Pročitajte i ovo
Objavio DHMZ
Stiže promjena vremena, najavljen novi snijeg! Upaljen meteoalarm u dvije regije
Promjena vremena
Stižu grmljavinsko nevrijeme i tuča: Upaljen crveni alarm za jednu regiju, građani trebaju biti na oprezu
Upozorenje na niske temperature (Dnevnik.hr)
Za ostale hrvatske gradove u utorak, kada se očekuju temperature oko -17 ispod ništice, izdano je upozorenje zbog umjerene opasnosti.
Umjerena opasnost od hladnog vala izdana je i za ponedjeljak i to za Zagreb, Karlovac, Gospić, Rijeku i Split.
>> Umjesto proljeća, 1. ožujka čeka nas "ledeni čekić": Neće biti grada bez minusa u Hrvatskoj
Upozorenje na niske temperature (Dnevnik.hr)
Hladni valovi uzrokuju povećanu smrtnost ljudi, no za razliku od toplih valova, čiji je utjecan koncentriran na dan ili dva nakon njihove pojave, hladni valovi uzrokuju povećanu smrtnost s odgodom i nakon njihovog završetka.
Stupanj opasnosti od hladnog vala povezan je sa stupnjem povećane smrtnosti, pa se tako umjerena opasnost izdaje za povećanje smrtnosti za pet posto iznad prosjeka, a velika za 7,5 posto veću smrtnost od prosjeka. Može se izdati i vrlo velika opasnost, što znači 10 posto veću smrtnost, no nju DHMZ zasad nije objavio.
Zanimljivo je da se, prema DHMZ-ovoj prognozi, u Zagrebu u utorak očekuje temperatura od 17 stupnjeva ispod ništice, no za Zagreb je izdana tek umjerena opasnost. U srijedu će temperature biti još niže, u Zagrebu vjerojatno i minus 20.
Upozorenje na opasnost od hladnoće (Screenshot: DHMZ)
Upute za zaštitu od hladnog vala
Hrvatski zavod za javno zdravstvo poručuje da hladnoća može nepovoljno utjecati na zdravlje i prouzročiti smrzotine koje prvo zahvaćaju nos, uške i prste. Posljedice se mogu spriječiti ili bitno umanjiti pravilnim postupanjem i pripremom.
Evo nekoliko preporuka HZJZ-a za ono na što treba obratiti pažnju kad su vani niske temperature.
1. Izlazak rano ujutro – izbjegavajte
Starijima, ali i svim srčanim bolesnicima te oboljelima od plućnih bolesti preporučuje se da ne izlaze u ranojutarnjim i noćnim satima kad su temperature vrlo niske.
Vanjski sloj odjeće mora biti nepropusan za vjetar i vlagu. Najbolje je nositi odjeću od vune, polipropilena i svile koji zadržavaju više topline od pamuka.
2. Obvezni kapa, šal i rukavice
Ako već morate izaći, a temperature su niske, zaštitite glavu kapom, ruke rukavicama te prekrijte usta šalom kako biste spriječili izravno udisanje hladnog zraka.
Važno je da je obuća topla i komotna, bez visokih peta. Visoka peta umara, kao i potpuno niska obuća.
3. Nemojte dugo biti na otvorenom
Ako dugo boravite na otvorenom i izloženi ste hladnoći te se pojavi drhtavica, to je znak da se hitno trebate vratiti u zatvoreni prostor. Također, treba izbjegavati sve aktivnosti koje mogu uzrokovati umaranje i ubrzano disanje na vanjskim niskim temperaturama.
4. Topli napici i termostat
Liječnici upozoravaju da se pri uzimanju tekućine osobito preporučuju topli napici te da se izbjegavaju alkohol i kofein.
Također, starije osobe s vremenom gube mogućnost osjeta promjena temperatura pa im se osim praćenja vremenske prognoze preporučuje i da imaju termostat u kući.
5. Budite u kontaktu sa svojim starijima
Starije su osobe sklone oticanju nogu i zimi trebaju paziti na elemente koji im pogoršavaju teškoće. Nužno je izbjegavati dugo stajanje i sjedenje. U hladnim mjesecima često treba biti u kontaktu sa starijom osobom koja mora uvijek uza sebe imati osobne podatke, ime i prezime, adresu stanovanja i broj telefona.