Republika Hrvatska već tri godine odbija izvršiti obveze iz presude Suda Europske unije (EU), najvišeg suda za pravo EU-a kojemu je glavna zadaća da tumači pravo Unije i osigurava njegovu jednaku primjenu u svim državama članicama.
Apel u kojem zahtijeva poštivanje najvišeg suda EU-a, uputio je ministru gospodarstva i održivog razvoja Davoru Filipoviću Gong kao organizacija koja zagovara demokratizaciju političkog sustava i vladavinu prava.
Gong je pozvao i Vladu i Ministarstvo da prestanu ignorirati presudu Suda EU-a i zaštite zdravlje i živote stanovnika Biljana Donjih , koji od zatvaranja šibenske Tvornice elektroda i ferolegura (TEF) 2010. žive pokraj 140 tona otpadne troske odložene na privatnoj parceli usred ruralne poljoprivredne zone.
Kopirali vizualni stil
Dugine boje i jugoslavenska zastava usred Zagreba: Doznajemo o čemu se radi
Blagdan Uskrsa
Učenici uskoro idu na praznike, no sreća će kratko trajati: Evo i zašto
BOJKOT ISPITA
Razočarani su i ljuti, ujedinili su se i dolaze sa 150 automobila: "Nastavit ćemo s bojkotom dok nas netko ne doživi"
Time je prekršena odredba da se otpad smije skladištiti samo na lokacijama koje zadovoljavaju sve mjere zaštite okoliša, u skladu s prostornim planovima.
Unatoč tome što su izvješća inspekcije nadležnog ministarstva utvrdila da se doista radi o otpadu, a ne o nusproizvodu kako se prvotno tvrdilo, te prosvjedima lokalnih udruga i stanovništva kojemu troska zagađuje okoliš i ugrožava zdravlje, ništa nije bilo učinjeno u vezi sa sanacijom otpada, podsjetili su iz Gonga.
Pročitajte i ovo
Nebriga države
Crno brdo i dalje prijeti stanovnicima: "Moj je muž umro, a to još stoji", "Dobili smo dokaz da se radi o kancerogenim stvarima"
Nezakonito odlagalište otpadne troske u Biljanima Donjim stiglo je sve do Suda EU-a, koji je u svibnju 2019. godine utvrdio da Hrvatska nije poduzela sve mjere da se gospodarenje troskom provodi tako da se ne ugrožava zdravlje ljudi i šteti okolišu, nije ispunila svoje obveze jer je smatrala da je troska odložena u Biljanima Donjim nusproizvod i treba se smatrati otpadom te nije poduzela mjere da tvrtka koja je ima u svom posjedu obradi sama ili da obradu povjeri drugome.
Nakon toga Europska komisija (EK) u rujnu 2021. godine poslala je Republici Hrvatskoj pismo službene obavijesti kojim ju je upozorila na neizvršavanje obveza iz presude, s obzirom na to da otpad nije saniran.
''Danas, u studenom 2022. godine, crno brdo otpadne troske i dalje stoji na istom mjestu kao i prije 12 godina, bez preciznih planova da se konačno ukloni. U skladu sa svojim ovlastima, sljedeći korak koji Sud i Komisija mogu poduzeti jest određivanje paušalnog iznosa ili novčane kazne koju država mora platiti zbog neizvršavanja obveza iz presude. Tako je 2016. godine, zbog neimplementacije Direktive o hipotekarnom kreditu, zbog koje je RH prvi put došla pred Sud EU-a, Komisija predložila izricanje dnevne novčane kazne od 9840 eura. RH je tad ispunila svoje obveze pa je tužba povučena, ali ovakva sankcija nam ponovno prijeti'', upozorili su iz Gonga.
Pročitajte i ovo
prosvjed stanovnika zbog šljake
Spremni su za Markov trg: Mještani Dugog Rata bijesni zbog otrovnog otpada koji i dalje zagađuje kraj
Gotovo identična situacija s nezakonitim odlagalištem otpada postoji u Dugom Ratu gdje su mještani nedavno ponovno prosvjedovali zbog više od 250.000 tona štetnog otpada koji nije saniran od zatvaranja tvornice Dalmacija Dugi rat 2011. godine. Ni s tim već godinama nema pomaka, istaknuli su iz Gonga i poručili: ''Ne želimo da nam dvorišta postaju nezakonita odlagališta otpada.''