Čobanković za idući mandat najavljuje sređivanje raspolaganja državnim zemljištem te okrupnjavanje privatnih posjeda, s kojima, kaže, država ima više problema nego s državnim zemljištem, budući da je riječ o uglavnom neobrađivanim površinama.
Pročitajte i ovo
Poziv Domagoja Mikića
Je li ovo zadnji čavao u lijes poljoprivrednika iz pitoresknog podravskog mjesta? Pogledajte što su napravili bez njihova znanja
Više od polovice prijavljenih
Šokantni podaci: Evo kako se vara na poticajima za pašnjake koji ne postoje
U tu će svrhu država osnovati Agenciju za poljoprivredno zemljište, koja će, među ostalim, staračkim domaćinstvima ponuditi otkup zemljišta uz višekratnu otplatu, a u toj bi varijanti umirovljeni poljoprivrednici za zemljište doživotno dobivali naknadu uz mirovinu.
Time bi se, kaže Čobanković, osiguralo okrupnjavanje posjeda i manja neobrađenost s jedne, te socijalna sigurnost umirovljenika s druge strane.
HDZ za 2008. najavljuje i dovršetak mreže kanala za navodnjavanje, odnosno kopanje preostalih 10 tisuća kilometara kanala.
"Hrvatsku želimo učiniti prepoznatljivom kao zemlju organske i ekološke proizvodnje", rekao je Čobanković, najavljujući i značajne potpore ruralnom razvoju, s naglaskom na izgradnji skladišnih i prerađivačkih objekata, poput sirana, pogona za preradu mlijeka, voća i grožđa te hladnjača za skladištenje voća i povrća.
Osvrćući se na mandat na izmaku, Čobanković je naglasio da je osnovni cilj HDZ-ove poljoprivredne politike bilo povećanje konkurentnosti poljoprivrede i prehrambene industrije, u čemu se, kaže, i uspjelo.
Država je u mandatu na isteku poljoprivredu poticala s oko devet milijardi kuna, što je značajno povišenje u odnosu na prethodno četverogodišnje razdoblje, u kojem je isplaćeno ukupno 5,6 milijardi, naveo je.
Da je poljoprivredno-prehrambeni sektor vitalniji, kaže Čobanković, pokazuje podatak o kontinuiranom rastu pokrivenosti uvoza izvozom, koja je 2004. bila 51, da bi lani porasla na 65, s očekivanih 67 posto do kraja ove godine.
Dodao je da o poboljšanju konkurentnosti govori i činjenica da je dvogodišnje istraživanje pokazalo kako je čak 85 posto hrane i pića potrošenih u turizmu hrvatski prozvod.
Budući da je HDZ u posljednje vrijeme govorio o prelasku članova HSP-a, HSS-a i HSLS-a u Vukovarsko-srijemskoj županiji u HDZ, a HSP istodobno o prelasku 100 HDZ-ovaca iz te županije u njihovu stranku, novinare je zanimalo kakva je trenutno "bilanca" prelazaka.
Čobanković je ustvrdio da u HSP nije prešao ni jedan vukovarski HDZ-ovac, te ustvrdio da je istodobno "velik pritisak članstva drugih stranaka da prijeđu u HDZ".
"To je izuzetno pozitivno. Poštenije je da u HDZ prijeđu prije
izbora, nego poslije, a Đapić se, pojavio jer želi stvoriti privid da je to - malo jedni tamo, malo drugi ovamo", komentirao je Čobanković, koji je, kako kaže, u središnjici stranke danas zatražio 1.200 pristupnica za svoju županiju.
Čobanković očekuje i da će HDZ u petoj izbornoj jedinici, koja
pokriva Požeško-slavonsku, Brodsko-posavsku i Vukovarsko srijemsku županiju, ostvariti bolji izborni rezultat nego na izborima 2003.