To su zasad samo stidljive najave smanjenja mjesečne cijene što bi itekako dobro došlo svim zaduženim građanima. Hrvatske banke dosad su održavale gotovo dvostruko više kamate nego u Europskoj uniji. Test je pokazao da strani vlasnici hrvatskih banaka imaju dovoljno novca za preživljavanje novog uragana krize. Najbolje je prošla mađarska OTP banka kojoj čak 16, 2 posto kapitala ne bi bilo izloženo novom krahu. Socite Generalu 10 posto, Intesi Sanpaolo 8,2 posto, Ersteu 8 posto a Unicereditu 7,8 posto. Neke banke zato već najavljuju niže kamate.
Pročitajte i ovo
Ništa bez pitanja
Velike novosti u odnosu banaka prema klijentima, no neki će ostati oprezni: "Oni će ponuditi, a mi ćemo reći - hvala lijepa"
ZA NJIH VIŠE OD 100.000
U četvrtak bi se mogla dogoditi velika stvar za mnoge korisnike kredita: "Ako me kolege ne podrže, smatrat ću ih lažovima!"
>> Porez bankama u EU, veće kamate građanima izvan
'Svakako, rezultati testiranja pokazuju da bi zaduživanje klijenata odnosno uvjeti finaciranja u dogledno vrijeme mogli biti povoljniji,' rekla je Višnja Božinović, direktorica regije, Splitska banka Socite Generale. Stabilnost banaka, znači manji rizik, a manji rizik pak, jeftini novac. No da bi nam krediti značajnije pojeftinili, oni koji određuju cijenu novca, a to su rejting agencije i investitori, moraju se uvjeriti u stabilnost ukupnog gospodarstva.
'Znači odlučne mjere Vlade, poboljšanje gospodarske situacije, sve to kreće u jednom smjeru da se neki rizici zemlje i rizici loših kredita smanje i na taj način će se smanjivati marže na kamate i aktivne kamatne stope će padati,' rekao je Zoran Bohaček, direktor Hrvatske udruge banaka. No strani investitori za sada Hrvatsku procjenjuju kao zemlju visokog rizika. Čak su i ministru Ivanu Šukeru udarili visoku kamatu od 6,7 posto. Stres testovi tako su, za sada, vratili povjerenje ulagača u banke, ali ga države pogođene krizom tek trebaju ponovo zaslužiti.