Dolazak Borisa Tadića u Vukovar i ispriku pozitivnim ocjenjuje čak 71 posto Hrvata. Postotak Vukovaraca još je i veći i iznosi 73 posto. Tek 13 posto Hrvata, te 10 posto Vukovaraca Tadićev posjet ocjenjuje negativnim. Ostali ne znaju.
Pročitajte i ovo
nepravomoćna presuda
Nožem brutalno ubio ženu (38) dok su joj djeca bila u kući: Vukovarac osuđen na 35 godina zatvora
Posmrtni ostaci sedam osoba
Posebno bolan trenutak bio je identificiranje oca i dva sina: "Zajedno su odvedeni i ubijeni"
'Ovdje sam da poklanjajući se žrtvama još jednom uputim riječ izvinjenja, da iskažem žaljenje', rekao je u Vukovaru Tadić. Isprika je, priopćili su iz ureda Borisa Tadića, izrečena ne u njegovo osobno ime, nego kao stajalište države kojoj je načelu.
Više od 41 posto Hrvata i građana Vukovara smatra to donekle značajnom gestom. 28 posto Hrvata i 38 posto Vukovaraca smatra to vrlo značajnom gestom, a petina populacije smatra da je isprika beznačajna.
Dugotrajan proces
Pomirenje i normalizacija odnosa između dvaju naroda dugotrajan je proces. Da su se ranije stekli djelomični uvjeti za normalizaciju odnosa između dvaju naroda smatra polovica Hrvata, te 58 posto Vukovaraca. 29 posto Hrvata i 17 posto Vukovaraca tvrde da se nisu stekli uvjeti za normalizaciju odnosa, a tek svaki deseti građanin naše zemlje smatra da su se stekli svi uvjeti.
>> Ured Borisa Tadića: U Vukovaru je iznio službena stajališta
'Priznanjem zločina, izvinjenjem i žaljenjem stvaraju se mogućnosti za oproštaj i za pomirenje', izjavio je Tadić pred dva dana. Jednodnevni posjet Borisa Tadića blago je pridonio normalizaciji odnosa između dviju zemalja. S tom tvrdnjom slaže se polovica Hrvata, i 43 posto Vukovaraca.
Da je značajan doprinos posjeta smatra 16 posto Hrvata i 24 posto Vukovaraca. Gotovo jednak broj njih smatra da posjet nije imao nikakav utjecaj. Tek 5 posto Hrvata smatra da je Tadićev posjet djelovao negativno na normalizaciju odnosa.