Doza za dozom proizvodnja ne prestaje. Planet čeka H1N1 cjepivo a tvornice ga štancaju dan i noć. Procjenjuje se da svjetski proizvođači mogu godišnje napraviti najviše 5 milijaradi doza. Jedan od najvećih je britanski farmaceutski div GlaxoSmithKline. Oni će sa cjepivom protiv novog virusa opskrbiti 40 svjetskih zemalja.
Pročitajte i ovo
Aktualna tema
Hoćete li se cijepiti protiv gripe? Pogledajte kako su građani glasali u Dnevniku Nove TV
Počela sezona
HZJZ objavio kad počinje cijepljenje protiv gripe: Nabavljeno 500 tisuća doza
>> 'Nekritičko reklamiranje lijeka jednako je ubojstvu'
'Distribuirati će, što do kraja ove godine, što do kraja prvog kvartala iduće godine, 440 miljuna doza pandemijskog cjepiva nove gripe h1n1, a po procjeni bi ukupan iznos bio oko 300 i 500 milijuna dolara, s tim da su cjenovni razredi određeni prema dohodovnosti određene zemlje', objasnila je Maja Drašković iz GlaxoSmithKlinea. Cijena doze cjepiva za našu regiju je između 8 i 10 eura. Procjenjuje se kako će ukupni profiti farmaceutske industrija na cjepivima i lijekovima protiv novog virusa doseći 50 milijardi dolara.
Dionice farmaceuta stagniraju
Novartis je izvjestio kako u zadnjem ovogodišnjem kvartalu očekuje prodaju cjepiva od 600 milijuna dolara. Roche je u prvih 6 ovogodišnjih mjeseci prodao Tamiflu lijek protiv svinjske gripe za milijardu franaka a Glaxo svoju Relenzu u 3 mjeseca za skoro 200 milijuna dolara. Unatoč dobroj prodaji, zanimljivo, dionice im nisu eksplodirale. 'Ova pandemija i sva ova gužva oko svinjske gripe nije do sada učinila ništa dobro farmaceutima tim više što na burzi obično ulagači gledaju na nešto duži rok i naprijed ali još uvike nisu ukalkulirali rast profita na temelju te gripe jer bi to cijena dionice na neki način pokazala', istaknuo je Mario Gatara, Forbesov analitičar.
Procjenjuje se kako investitori unatoč boomu sa cjepivima, nisu toliko ulagali u farmaceute, jer oprezno čekaju učinke nove američke zdravstvene reforme na njihovo poslovanje.