Za razliku od policije uhićeni su istražnom sudcu su iznijeli svoju obranu. Sada se čeka državno odvjetništvo koje je u slijedećih 48 sati dužno podnijeti istražni zahtjev. Među petoricom osumnjičenih su i Ivica Medak direktor Sektora ekologije i zaštite u HŽ Infrastrukturi te Ivan Tomašković direktor Intradea, tvrtke koja je odgovorna za nanošenje retardanta na tračnice. Protupožarne tekućine koja je prema tvrdnjama policije navjerojatnije uzrokovala nesreću.
Pročitajte i ovo
očevid u tijeku
Užas u Italiji! Sudarila se dva vlaka, najmanje 17 ozlijeđenih
Od tvrtke koja nabavlja hranu za ljubimce
Šefovi HŽ-a retardant nabavili izravnom pogodbom
Među uhićenima su voditelj zaštite od požara u HŽ Infrastrukturi Sekcije u Splitu Drago Rogulj (54), tast Tomaškovića i savjetnik u tomu trgovačkom društvu Jozo Bazina (58) i voditelj vatrogasaca DVD-a Stružac-Kutina Branko Tišljarr (42). Tišljar je, unatoč jučerašnjim srčanim tegobama, danas ipak iz Zagreba prevezen u Split i sa četvoricom osumnjičenika priveden na istragu.
>> Zbog nesreće smijenjena Uprava HŽ Infrastrukture
Kako je novinarima rekao načelnik Odjela općeg kriminaliteta Neno Gudelj, oni se sumnjiče da su izravno povezani za izazivanje željezničke nesreće jer je očevid pokazao da je uzrok iskliznuća nagibnoga vlaka ‘tretiranje kolosijeka sredstvom za sprječavanje požara 'retardantom'‘, koji je bio ondje gdje nije trebao - na tračnicama. Zbog toga je zaustavni put pri kočenju bio takav da su najprije blokirani kotači vlaka, a zatim je i vlak iskliznuo iz tračnica.
>> HŽ: Gubici, kriminal, istrage, zapošljavanje podobnih
Medak i Rogulj prijavljeni su zato što nisu nadzirali posipavanje iako su to morali činiti po svim pravilima, a Rogulj je taj dan bio u smjeni. Tomašković i njegov tast Bazina, inženjer zaštite na radu, odgovorni su jer je tvrtka ‘In-trade’ uvezla ‘retardant’ koji prije toga nije bio testiran na tračnicama. Peti osumnjičenik Tišljar bio je na dan nesreće na protupožarnom vlaku, tzv. robelu, koji je protupožarno sredstvo posipavao oko tračnica. Kako se čulo u policiji, struka nalaže da se protupožarno sredstvo u naseljenome mjestu posipava najmanje šest metara od pruge, a taj je razmak u nenaseljenim mjestima osam metara.
Ugovorena cijena 957.000 kuna
Voditelj vatrogasaca iz Kutine, rekao je Gudelj, izradio je prskalicu, no sve je učinjeno nestručn. Za taj je posao - nabavu i špricanje 'retardantom' bila ugovorena cijena od 957.000 kuna. Kako je rečeno na konferenciji za novinare, nastavlja se kriminalistička obrada u tom slučaju. Trenutačno policija istražuje sve službe u Hrvatskim željeznicama, a daljnji predmet obrade je nabava. Petorica osumnjičenika u policiji su se uglavnom branili šutnjom.
>> FOTO: Posljednji ispraćaj Petre Radić i Domagoja Alvira
Retardant još nije uklonjen s pruge. Dionica je dugačka oko 11 kilometara, a očišćeno je tek 600 metara, međutim još uvijek nije na tom dijelu obavljena testna vožnja jer se cijeli dan čeka dokumentacija kako bi se dobilo odobrenje. Inače, iz splitske bolnice pušten je i strojovođa. Prema riječima liječnika njegove ozljede nisu zabrinjavajuće, ali ono što ih zabrinjava jeste njegovo psihičko stanje. Ostali pacijenti su stabilno, u bolnici ih je ostalo još sedam. (Hina)