Pročitajte i ovo
U Splitu
Žena fotografira brave na ulaznim vratima u zgradi: Policija upozorava građane
APEL IZ MOLDAVIJE
Širi se sukob? Separatisti iz Pridnjestrovlja zatražili zaštitu Rusije
Naime, do sada je svaki proizvođač automobila vodio svoju politiku prikupljanja i zaštite, odnosno otkrivanja podataka. Drugim riječima, to znači da je svaki od njih mogao raspolagati s informacijama prikupljenim putem automobilskih infotainement sustava (npr. navigacije, tzv. pametnih telefona i sl.) više manje na koji je god način htio, a to nikada nisu niti skrivali.
Primjerice, fordov potpredsjednik za prodaju i marketing Jim Farley je ranije ove godine na CES-u izjavio: "Mi znamo za svakoga tko krši zakon i znamo kad to čini". Također, izjavio je i kako: "Mi imamo GPS u vašem automobilu tako da znamo što radite. Usput rečeno ne dajemo te informacije nikome".
Nakon salve kritika Farley je ponešto ublažio svoje "krivo shvaćene" izjave o dosegu fordovih saznanja o svojim vozačima, no čini se kako proizvođači mogu znati sve što radimo nakon što sjednemo za upravljač automobila, kada to radimo i kako to radimo. Također, infotainment sustavi će vremenom postajati sve napredniji pa će do takvih podataka biti sve lakše doći.
Kako bi se u budućnosti spriječila eventualna zloupotreba prikupljenih informacija, a u isto vrijeme nastavio trend ponude sve naprednijih uređaja u automobila Automotive News javlja kako su BMW, Chrysler, Ford, GM, Honda, Hyundai-Kia, Mercedes-Benz, Nissan, Toyota, Volkswagen, Volvo, Mitsubishi i Mazda postigli dogovor o zajedničkoj politici korištenja i zaštite prikupljenih podataka kako bi se zaštitila privatnost vlasnika i korisnika njihovih automobila.
Između ostalog za pojedine će upotrebe prikupljenih informacija prvo biti potrebno dobiti pristanak korisnika i s tom bi se praksom trebalo započeti 2017, odnosno godinu dana kasnije ako bi se slučajno pojavile kakve komplikacije pri implementaciji ovakvog načina poslovanja.
Pojednostavljeno rečeno, kupci će prije kupnje automobila biti u mogućnosti se upoznati s vrstom podataka koje proizvođači prikupljaju, načinima na koji to čine, razlozima za prikupljanje tih informacija te načinima na koji se ti podaci koriste i na koji mogu biti dijeljeni s trećim stranama.
Proizvođači ističu kako je zaštita privatnosti kupaca prioritetna, no informacije će se nastaviti prikupljati za potrebe istraživanja i razvoja proizvoda, dijagnostike, sigurnosti, jamstva, kao i lociranja ukradenog automobila, no te će informacije morati biti "pročišćeni" od svih osobnih podataka. Dakako, u određenim će situacijama, poput sudskih naloga i sl. proizvođači biti primorani dati i osobne podatke svojih kupaca. Ipak, naglasili su kako ih neće dijeliti s osiguravateljskim kućama.
Više o automobilima potražite na AUTONET.HR
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.