Razvrstavanje kućnog otpada već je trebalo zaživjeti u praksi. Stoga odvojeno prikupljanje otpada za nešto više od dva tjedna postaje obvezno. Od prvog studenog ispred svake kuće i zgrade morat će biti postavljena po tri spremnika - za miješani, biorazgradivi i recikliabilni otpad. Njegov odvoz naplaćivat će se po količini. U kućama točno onoliko koliko se potroši, a u zgradama po ukupnoj količini podijeljenoj s brojem članova kućanstva.
Pročitajte i ovo
Tempirane bombe
Odavno zvoni na uzbunu: "Potreban je samo jedan manji incident, jedna iskra, da dođe do tragedije"
Obećanja stižu, a problem ostaje
Cijelo se desetljeće guše u smradu opasnog otpada: „Užasno, vi ne možete biti vani, navečer je to kiselina“
"Nova obaveza nosi nove cijene i svakako da će jednim dijelom to snositi građani", rekao je Željko Turk, predsjednik Udruge gradova.
''Prve kalkulacije u pilot projektu koji radimo pokazuju da će nekim građanima računi biti i manji nego što su bili do sada. Neki će možda biti malo veći - nekoliko kuna", rekao je Miroslav Delić, direktor Čistoće Split.
Gradovi i općine imat će priliku subvencionirati svoja komunalna poduzeća kako građanima ne bi poskupio odvoz smeća. Rijeka, koja je prije nekoliko dana udvostručila cijenu odvoza zbog novog sustava zbrinjavanja u centru za gospodarenje otpadom, neće dopustiti još jedno poskupljenje.
"Čistoća dio toga odrađuje već i sada, ali to naravno neće imat za posljedicu povećanje cijena", rekao je Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke.
No postavlja se pitanje - kako će se naplaćivati odvoz razvrstanog otpada onima koji nemaju ni priliku za razvrstavanje? Nedostatak spremnika i zelenih otoka zapravo je najveći hrvatski problem kada pričamo o otpadu. Građani jednostavno nemaju kamo odvajati otpad, a tome u prilog govori i činjenica da je samo četvrtina ukupnog komunalnog otpada u Hrvatskoj - razvrstana.
"Nemamo infrastrukturu za primarno odvajanje koju bi trebali, odnosno na niskoj je razini - tu trebamo jako puno raditi. I ono što je ključni problem - nismo osigurali nakon primarnog odvajanja kad odvojeno sakupimo različite vrste otpada kuda ćemo s njima", rekla je Aleksandra Anić Vučinić, predsjednica hrvatske udruge za gospodarenje otpadom.
Prema europskoj direktivi za koju znamo još od 2013., gradovi i općine bili su dužni svima osigurati uvjete za odvajanje otpada. U suprotnom njegov odvoz neće moći ni naplaćivati. No zato će morati plaćati - financijske kazne.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr