Pablo Escobar, nekoć šef smrtonosnog kartela, postao je jedan od najbogatijih ljudi na planetu zahvaljujući trgovini drogom. Za svoj ranč je nabavio mnoge životinje, među kojima su i nilski konji, plamenci, žirafe, zebre i klokani.
Nakon što ga je policija ubila 1993. godine, svi osim nilskih konja prodani su zoološkim vrtovima jer ih je bilo teško transportirati. Oni su ostavljeni da lutaju Escobarovim imanjem i nastavili su se brzo razmnožavati te predstavljaju velik izazov za okoliš i zabrinjavaju obližnje stanovnike.
Studija u časopisu Nature upozorila je da bi njihov broj mogao narasti na 1500 u roku od dva desetljeća. Kolumbijska vlada na kraju ih je službeno proglasila invazivnom vrstom i već duže vrijeme traži način na koji ih se riješiti.
Pročitajte i ovo
Cocaine hippos
La vida loca: Kako su četiri odbjegla nilska konja Pabla Escobara stvorila nacionalni problem
Pročitajte i ovo
BOGATSTVO PRIRODE
Balkanski tigar na rubu izumiranja: ''Ubili su ga, preparirali i postavili kao trofej, a pravosuđe uopće ne mari za taj problem''
Pročitajte i ovo
Plivanje pred kamerama Nove TV
Vratio se, i to u velikom stilu: Pogledajte preslatke prizore najvećeg europskog glodavca i pravog romantičara među životinjama
Najnoviji plan je da se 70 ''kokainskih vodenkonja'' prebaci u prirodna utočišta u Indiji i Meksiku kao pokušaj da se kontrolira njihovu rastuću populaciju, kazao je guverner pokrajine Antioquia Aníbal Gaviria, gdje se nalazi Hacienda Napoles, piše CNN.
Ekološka bomba otkucava
Trenutačno postoji između 130 i 160 nilskih konja, a populacija se na početku sastojala od samo jednog mužjaka i tri ženke. Prethodno su vlasti pokušale kontrolirati njihovu populaciju pomoću kastracija i kontracepcijskih strelica, no sve je to imalo ograničen uspjeh.
Očekuje se da će 70 vodenkonja, mješavina mužjaka i ženki, biti premješteno tako da će 60 otići u Indiju, a 10 u Meksiko. ''Slanje nilskih konja natrag u njihovu rodnu zemlju Afriku nije dopušteno", rekao je Gaviria, jer bi to moglo nanijeti više štete nego koristi i nilskim konjima i lokalnom ekosustavu.
Pročitajte i ovo
Što radi Cipar, a što Hrvatska
Prvi put izrečena kazna trovaču: 21.000 eura kazne ili zatvor, a Laura još čeka da se otkrije tko je skrivio njezinu smrt
Pročitajte i ovo
KARIZMATIČNI VLADARI NEBA
Kolateralne žrtve ilegalnih praksi: ''Više je stanara u jednom zagrebačkom neboderu nego njih u cijeloj Hrvatskoj''
Pročitajte i ovo
Pismo i pero
Priča iz Slavonije: Kad se vrate s dalekoga puta, shvatit će da su deložirane
''Svaki put kada premještamo životinje ili biljke s jednog mjesta na drugo, mi također premještamo njihove patogene, njihove bakterije i njihove viruse. I mogli bismo donijeti nove bolesti u Afriku, ne samo za vodenkonje koji su tamo u divljini već i nove bolesti za cijeli afrički ekosustav koji nije evoluirao s tom vrstom bolesti'', objasnila je María Ángela Echeverry, profesorica biologije na Sveučilištu Javeriana.
Translokacija bi mogla biti dovršena do prve polovice ove godine ako se ubrza izdavanje potrebnih dozvola.
Pročitajte i ovo
Crni labud
Prizor za pamćenje: Ptica koja se u Europi rijetko viđa posjetila je Lonjsko polje
Pročitajte i ovo
MOŽETE IM DATI IME
Nisu crni, nego crvenokljuni, a iza njih je velika ljubavna priča: U Drugom maksimirskom jezeru njih dvoje su našli novi dom
Pročitajte i ovo
NOVA ŠANSA ZA ŽIVOT
Brzo su postali najpoznatiji zagrebački ljubavni par: Maks i Mira su zaštitni znak Maksimira
Istraživanja su istaknula negativne učinke koje otpad nilskih konja može imati na razine kisika u vodenim tijelima, što može utjecati na ribe i, na kraju, ljude.
Časopis Nature citirao je rad iz 2019. koji je otkrio da jezera u kojima su bili vodenkonji imaju više cijanobakterija, koje su povezane s otrovnim algama. Ovo cvjetanje može smanjiti kvalitetu vode i uzrokovati masovni pomor ribe, utječući na lokalne ribarske zajednice.