Pitali smo zdravstvene djelatnike misle li da su heroji. Snježana Benčec, medicinska sestra Petrova bolnice rekla je: "U jednu ruku da, a u drugu stranu ne, jer sam radila svoj posao koji stvarno volim i koji obožavam."
Sličnog je stava i Bruno Baršić, voditelj Kriznog stožera Kliničke bolnice Dubrava: "Radimo svoj posao i trebamo ga i dalje raditi u poniznosti i skromnosti", kao i Ljiljana Perić, predstojnica Klinike za infekologiju u KBC-u Osijek: "Ne smatram se herojem, to je naš posao."
Njihov je posao bez sumnje obilježio 2020. godinu. Sandra Karabatić, glavna sestra na Zavodu za tumore pluća i sredoprsja KBC-a Zagreb, završava je međunarodnom nagradom Sigma za kliničku izvrsnost u nikad zahtjevnijoj godini.
"Ove godine bila je posvećena zbrinjavanju pacijenata tijekom pandemije COVID-19. Nije se odnosila na pacijente koji su oboljeli od COVIDA, ali je na drugu rizičnu populaciju, a to su naši pacijenti oboljeli od karcinoma pluća", rekla je Karabatić.
Te je pacijente njezin tim u rekordnom roku evakuirao na Rebro u trenutku kada je Zagreb pogodio potres. U samo sat vremena okupili su se na Jordanovcu.
"Sutradan je bio ponedjeljak. Bio je velik broj pacijenata naručen u dnevnu bolnicu. Trebali su primiti onkološku terapiju. Ostali smo bez prostora i do ponoći smo nazivali sve pacijente da se ne brinu", ispričala je Karabatić.
U šest tjedana podstanarskog života na Rebru kroz njihove je ruke prošlo 1800 onkoloških pacijenata. Usred pandemije nisu stali ni s prevencijom.
Spašavali i najmlađe i najstarije
I medicinsko osoblje Petrove bolnice je u ovoj godini nagrađeno medicinskim Oskarom.
"Tu smo ih doveli, u ovu kućicu, tu smo ih smjestili, njih 26 je bilo u ovoj kućici. Njih četiri je imalo tubu, nije moglo samostalno disati, mi smo ih ručno ventilirali", prisjetila se medicinska sestra Snježana Benčec potresa koji je pogodio Zagreb.
"Najmanje dijete koje je bilo u potresu je imalo 590 grama, a sada je već velika djevojčica, kao i mali dječak koji se rodio tu noć. Oboje su kod kuće, oboje su dobro", rekla je Mirta Starčević, pročelnica Zavoda za neonatologiju KBC-a Zagreb.
Od najmlađi do najstarijih, ove su godine liječnici i sestre naučili spašavati živote u posebnoj opremi, miješajući emocije.
"Imali smo malo ljepših situacija. Kada je rodbina donijela stvari za pacijenta, unutra je bila slika unuka. Naš pacijent je postao djed i dobio je sliku svoga unuka", ispričala je Mihaela Pfeifer, glavna sestra Respiracijsko-intenzivističkog centra KBC-a Split.
Radili usprkos bolesti i vratili se iz mirovine
Iako u mirovini, COVID pacijentima i osoblju u Dubravi pomaže infektolog Bruno Baršić, koji tvrdi da nije pomišljao o vraćanju u mirovinu.
"Ja sam doktor. Nisam si nikada takva pitanja postavljao. Prebolio sam blagi COVID jer sam još ipak valjda mlad", rekao je Baršić kroz smijeh.
Tako razmišlja i šefica osječke infektologije Ljiljana Perić koja se i sama zarazila, ali izuzeće od posla ne dolazi u obzir.
"Nije mi to palo na pamet. Nastavljam s radom. Neću odustati dok mirovina ne kaže da je dosta", rekla je Perić.
Iz ambulante u Orebiću u srce borbe protiv COVID-a, Dubravu, stigao je doktor obiteljske medicine Ivo Mrčić.
"Gore je teška medicinska situacija, ali postoji jedna izvanredna kolegijalnost, prijateljski odnosi, tako da je zadovoljstvo raditi u takvom timu", rekao je Mrčić.
Timski rad je, kažu najbolje, što je pandemija donijela. Ovi su ljudi tek djelić onih desetaka tisuća liječnika, sestara, tehničara, ostalog osoblja koji će za sebe reći da samo radi svoj posao.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr